Akita Inu
Akita Inu ogólny zarys rasy
Akity są psami należącymi do grupy psów pierwotnych. Ich historia sięga zamierzchłych czasów. Akity wywodzą się z Japonii i zaliczają się do szpiców japońskich. Zwierzęta te wykorzystywane były jako psy myśliwskie służące do polowań. Duże w tym znaczenie miały ich większe rozmiary, które wiele ułatwiały. Zwierzyną na, którą przeważnie polowały akity były jelenie, niedźwiedzie, czy też dziki. Siłę, którą w sobie gromadziły wykorzystywano również w przypadku ciągnięcia ciężkich ładunków. Opowieść o rasie, jej historia przyjmuje się, że sięga drugiego tysiąclecia p.n.e. Akity były psami, które darzono wielkim szacunkiem, były one zaś kompanami samurajów. Posiadanie psa stawiało człowieka na wyższym szczeblu, było to coś w rodzaju przywileju. Nazwa akit wywodzi się od miejsca, z którego pochodziły, mianowicie Akita na Honshu. W roku 1931 roku Akita została uznana japońskim pomnikiem przyrody, a parę lat później w 1934 roku został ustanowiony japoński wzorzec opisujący rasę.
Charakterystyka i właściwości rasy Akita Inu
Pochodzenie: Japonia
Długość życia: 11 – 15 lat
Wielkość w kłębie: Samiec 66 – 71 cm Samica 61 – 66 cm
Waga: Samiec 45 – 59 kg Samica 32 – 45 kg
Akity prezentują się bardzo efektownie. Psy te posiadają piękną szatę, która jest dwuwarstwowa. W skład szaty wchodzi gęsty podszerstek, a także włos okrywowy, krótki, szorstki, raczej nieprzylegający. Umaszczenie, w których można zobaczyć osobniki rasy akita występuję w kolorach: sezamowym, rudo płowym, białym, oraz pręgowanym. Każda wariacja kolorystyczna, w której występuje pies rasy akita, nie wliczając w to koloru białego musi posiadać tzw. urajiro, znaczy to, to że muszą występować w umaszczeniu białe wstawki, znaczenia, które mogą się znaleźć na spodzie żuchwy, bokach kufy, policzkach, na szyi, brzuchu, klatce piersiowej, spodzie ogona, czy wewnętrznej stronie kończyn psa. Akity są to psy, którym inteligencji nie brakuje. Mądre psy, które jednak nie są najłatwiejszym materiałem, jeżeli chodzi o kwestie szkoleniową. Najważniejsze tak naprawdę jest wytworzenie między psem, a człowiekiem chemii, relacji, która bardzo wiele pomoże w dalszej przygodzie z psem przez życie. Zaufanie tak jak w kontaktach międzyludzkich odgrywa również i w tym wypadku ogromną role. Nie można dopuścić do sytuacji, że pies będzie się bał swojego opiekuna, ale również, żeby pies wszedł człowiekowi na głowę. Na opiekuna idealnie się nada osoba, która wie co robi, jest konsekwentna i odpowiedzialnie podejdzie do sprawy, którą jest zajmowanie się psem. Osoba, która da psu wiele uwagi, oraz miłości. Konsekwentnego planu działania, ale bez popadania w skrajności. W sytuacji, gdy człowiek oczekiwać będzie od akity cały czas wykonywania tych samych komend, w ostateczności może to nie przynieść upragnionego efektu. Są to psy, które potrzebują urozmaicenia, ponieważ z natury bardzo szybko się nudzą. Nie ma co się oszukiwać, ale w akitach drzemią pierwotne instynkty, które czasem potrafią się obudzić. W trakcie spaceru z akitą zobaczenie przez niego kota może się zakończyć gonitwą, ponieważ pies sobie urządzi polowanie. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, za każdym razem, kiedy spacerujemy z akitą. To rasa zdecydowanie psów, które są niezależne i posiadają mocny charakter. Cechują się osobniki rasy akita spokojem oraz zrównoważeniem. Wspaniałe zwierzęta, które swoje miejsce znalazły jako psy towarzyszące ludziom. Cudowni stróże, którzy w każdym momencie staną w obronie swoich ludzi, swoich bliskich. Akity przywiązują się niesamowicie do swoich właścicieli, są im wierne i oddane.
Ciekawostki
– Psy rasy akita są uznawane za symbol psiej wierności, oraz świetnie wpasowujące się w przysłowie, które brzmi ” pies to najlepszy przyjaciel człowieka ”. Przykładem tego jest zdecydowanie niezwykła powieść o psie Hachiko, który przez wiele lat czekał na to, aż jego pan Ueno powróci, nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego, że jego pan nie żyje.
Przypadłości chorobowe
Akity raczej uważane są za psy, które nie mogą narzekać na brak zdrowia. Są to psy z reguły silne, oraz odporne na różnego rodzaju złe warunki. Jednak trzeba się liczyć z tym, że nawet największy okaz zdrowia może czasami borykać się z jakimiś niepożądanymi dolegliwościami. U Akit spotkać się można ze schorzeniami układu autoimmunologicznego. Także zdarzyć się może, że dotknie psa choroba dziedziczna, która atakuje narząd wzroku, a mianowicie chodzi o postępujący zanik siatkówki. W tym wypadku trzeba się liczyć z tym, że pies w efekcie końcowym może stracić wzrok. Z racji na to, że akity to są psy o większym rozmiarze to z tego powodu również cierpią na choroby, które takie psy dotykają. Psy w większości duże, ale nie tylko cierpią bardzo często z powodu problemu dysplazji stawów biodrowych. Akity również to dotyczy. Spotkać także można problem skrętu żołądka, który w efekcie finalnym spowodować może śmierć psa.
Wskazówki pielęgnacyjne
Psy w rasie akity nie zaliczają się do zwierząt, które są trudne w kwestii pielęgnacji.
Akita, gdy zbliża się moment zmiany sierści w ciągu roku zasługuje na dość wzmożoną pielęgnacje, ale nie trwa ten okres cały rok. W tym czasie szczotkowanie powinno się odbywać nawet codziennie, żeby pozbyć się warstwy martwego włosa. Uważa się, że osobniki tej rasy nie wymagają wielkiej potrzeby ruchu, ale nie, że nie potrzebują go wcale. Trzeba pamiętać, że każdy pies jest indywidualnym charakterem, osobnym zwierzęciem, które potrzebuje innej dawki ruchu, innego planu.