Alaskan malamute
Rys historyczny rasy
Psy rasy alaskan malamute są zaliczane do psów pierwotnych, typu wilkowatego. Są to psy należące do pociągowych. Jedna z najstarszych ras na świecie. Od plemienia eskimosów Malemutów, które żyło na Alasce wzięła się nazwa owej rasy. Używane niegdyś do przenoszenia ładunków oraz ciągnięcia sań. Przyjmuje się, że alaskany malamuty powstały w wyniku krzyżowania tutejszych osobników z większymi psami, które zjechały do Alaski w trakcie trwania gorączki złota. Celem hodowców było stworzenie osobników większych i silniejszych, żeby możliwe było transportowanie większych ładunków.
Współczesne malamuty wykorzystują do tej pory swoje pierwotne przeznaczenie jako psy pociągowe, ale używają tego w zajęciach rekreacyjnych i różnych sportach zaprzęgowych. Jeżeli chodzi o sprawę wyglądu i charakteru malamutów, nie uległ on od tamtych czasów wielkiej przemianie. Z biegiem czasu alaskany zaczęły być psami bardziej udomowionymi.
Charakterystyka i właściwości rasy
Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Długość życia: 10-16lat
Wysokość w kłębie: Samiec 61-66cm Samica 56-61cm
Waga: Samiec 36-43kg Samica 32-38kg
Futro, w które jest przyodziany alaskan jest gęstę z grubym podszerstkiem. Przeważnie malamuty można podziwiać w kombinacjach kolorystycznych zawierających odcienie szarego oraz białego, czarno-biały, czerwono-biały, sobolowo-białego, wilczasto-białego, czy też całkowicie w odcieniu białego.
Osobniki owej rasy są przyjacielsko nastawione do ludzi. Agresja do ludzi jest raczej cechą, której się nie spotyka u alaskanów. Żeby wyeliminować całkowicie egzemplarze, które wykazywały się chociażby odrobiną agresji, hodowcy dbali, żeby nie brały udziału w tworzeniu wzorca alaksana i najzwyczajniej w świecie uśmiercano takie psy, żeby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Uśmiercanie nie jest nigdy dobrą opcją, ale hodowcy za wszelką cenę chcieli uzyskać psa, który będzie wolny od wszelkiej złości. Dzięki temu, że malamuty mają przyjemne usposobienie, pełne sympatii i łagodności dobrze czują się w towarzystwie maluchów, które często potrafią nadwyrężyć cierpliwość psa, one jednak mają jej w nadmiarze. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadzę, że małe dzieci często nie mają wyobraźni i właściciel musi dopilnować, żeby malamutowi przez przypadek nie stała się krzywda. Predyspozycje, które posiada malamut nie można nie było wykorzystać, np. w dogoterapii. Brak agresji względem ludzi, niekoniecznie współgra z brakiem agresji względem innych zwierząt. Zdarza się, że gdy zostanie sprowokowany przez innego psa, nie odpuści. Będzie chciał pokazać kto tu rządzi i postara się zdominować drugiego psa. Malamuty są psami, które szybko potrafią się znudzić. Gdy chcemy, żeby wykonywał jedną czynność na okrągło możemy się spodziewać, że za, którymś razem po prostu tego nie zrobi. Dlatego trzeba zadbać, żeby pies ten miał urozmaicone polecenia i, żeby ćwiczenia nie trwały wieczność. Konieczne może będzie wtedy poświęcenie trochę więcej czasu, żeby zobaczyć efekt u malamuta, ale lepiej zobaczyć go później, niż wcale. Czasem malamutą włącza się instynkt łowiecki, silna potrzeba polowania i gonitwy za zdobyczą. Gdy rodzina posiadająca alaskana, posiada również jakieś mniejsze zwierze, może, ale nie musi się zdarzyć, że malamut będzie sobie urządzał polowanie na mniejszego towarzysza.
Ciekawostki
-Alaskan malamute jest uznany za jedną z najstarszych ras żyjących na świecie. Może liczyć nawet 2000-3000lat.
-Indywidualne predyspozycje psa dotyczące budowy psa i jego umiejętności pozwalają powiedzieć, że psy tej rasy są w stanie uciągnąć ładunek ważący do 1 tony.
Przypadłości chorobowe
Często śmierć malamutów spowodowana jest występowaniem u nich chorób nowotworowych. Jako psy, które zaliczają się do psów dużych rozmiarów, zmagają się również licznie z problemami dysplazji stawów biodrowych, czy też dziedziczną polineuropatią. Innymi schorzeniami, na które mogą cierpieć malamuty to padaczka, która objawia się w młodym okresie szczeniactwa, ale również może u dorosłych osobników, problemy okulistyczne – zaćma, która jest dziedziczna, wrodzone choroby serca, zaburzenia pracy nerek i różnego rodzaju choroby skóry.
Wskazówki pielęgnacyjne
Malamuty intensywnie linieją dwa razy w roku i wtedy trzeba się przygotować na codzienne czesanie psa.
Oprócz tych dwóch newraligicznych momentów zwiększonej częstotliwości psa wystarczy czesać raz na parę dni, a nawet raz na tydzień, czy też na dwa tygodnie. To w zupełności wystarczy, żeby pies miał utrzymaną sierść w dobrej kondycji i, żeby prezentowała się ona efektownie. Ta bardzo gęsta sierść powoduje, że alaskany są bardzo delikatne w kwestii warunków atmosferycznych, które panują na świecie. Są bardzo wrażliwe, gdy na zewnątrz panują upały, wtedy trzeba zadbać, żeby malamut miał, możliwość schronu w zacienionym miejscu, oraz zapewnić mu większą ilość wody.
Alaskany są bardzo przyjemną rasą psów, która wymaga trochę więcej czasu i zaangażowania w tresurę. Jest do duży pies, wypełniony dużymi pokładami energii i z tej okazji trzeba także zaspokoić jego zapotrzebowanie względem przebywanie na powietrzu. Jeżeli mowa jest o metrażu, w którym najlepiej jest wychowywać psa tej wielkości, to zdecydowanie najlepszą opcją dla niego jest dom z ogrodem.