Amstaff – American Staffodshire terrier
Rys historyczny rasy Amstaff – American Staffodshire terrier
Psy tej rasy należą do grupy psów typu bull terier.
Rozważania na temat powstania rasy są takie, że najprawdopodobniej staffordshire terrier pochodzi z krzyżówki z boston terrierem, angielskim terrierem i buldogiem. Amstaffy dzięki swoim protoplastom dzięki, którym powstał, wyróżnia się wielką siłą oraz nieprzeciętną wytrzymałością. Ludzie wykorzystywali wówczas ich predyspozycje wystawiając je w walkach ulicznych. Walki, w których dane było uczestniczyć amstaffom na początku polegały na tym, że mierzyły się w walce z osobnikami tej samej rasy, po czym pasjonaci tej dość osobliwej atrakcji chcieli więcej i na pozycji przeciwnika zaczęły występować różnego rodzaju większe zwierzęta, również miało miejsce, że były to niedźwiedzie. Na całe szczęście lub nieszczęście odeszli od walk z większymi przeciwnikami i zdecydowali się wyłącznie na walki, w których po obu stronach stały psy. Docenionymi walczącymi psami zostały uznane w 1870 roku, a miało to miejsce w Ameryce. Rasa, jako rasa staffordshire terrier została ustanowiona w 1936 roku. W późniejszym czasie, a mianowicie w 1972 roku miało miejsce uznanie amerykańskiej odmiany staffordshira terriera. Wyodrębnienie amerykańskiej odmiany miała za zadanie pomoc w odróżnianiu dwóch bardzo podobnych do siebie ras psów, amerykańskiego amstaffa oraz staffordshira bull terriera.
Charakterystyka i właściwości rasy
Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Długość życia: 10-12lat
Wysokość w kłębie: Samiec 46-48cm Samica 43-46cm
Waga: Samiec 28-40kg Samica 28-40kg
Już na pierwszy rzut oka osobniki tej rasy sprawiają wrażenie silnych, mocnych, potężnych psów.
Amstaffy mają krótką, przylegającą do ciała sierść, która jest sztywna w dotyku. Każde wariacje kolorystyczne, które są łaciate lub jednolite są dozwolone. Zobaczyć można osobniki koloru czarnego, płowe, czy pręgowane. Często również spotykane są przedstawiciele rasy całkowicie pokryte jednym kolorem, ale ze znaczeniami białymi. Zdarzają się również przykłady osobników białych, które posiadają ciemne znaczenia. Niedopuszczalna jest opcja kolorystyczna czarnego podpalanego, w większości białego, oraz czekoladowego. Ludzie widząc psa rasy amstaff raczej reagują strachem. Są one kojarzone z agresją. Czasem jest to słuszna reakcja, ale nie można generalizować i wrzucać wszystkich przedstawicieli tej rasy do jednego worka. Każdy pies obronny, który zostanie pozostawiony bez wychowania, może sprawiać zagrożenie dla otoczenia. Jednak potrafią naprawdę być przyjaźnie nastawione do dzieci i osób dorosłych. Dlatego często można je spotkać w domach pełnych dzieci. W interesie właściciela jest od najmłodszych lat uczenie dziecka szacunku do każdego psa, nie tylko amstaffa. Dziecko musi przyswoić informację dotyczącą, że zwierzę, to nie jest zabawka, a członek rodziny, dla którego trzeba być dobrym. Bo jak jest się dla niego dobrym, to on odpłaci się również dobrem. Wielka cierpliwość tych psów sprawia, że znoszą wymyślne zabawy dzieci. W trakcie, gdy dziecko bawi się z psem, zawsze kontroluj sytuację. Psy te wykazują się ogromną bystrością. Trzeba w miarę jak najszybciej zająć się socjalizacją amstaffa. Potrzebne jest wtedy trochę poświęconego czasu przez właściciela. Żeby wszystko miało ręcę i nogi, pan psa powinien być odpowiedzialny, mający pojęcie jakiekolwiek o psychice danej rasy. Zdecydowanie nie powinna to być pierwsza rasa z, którą będzie miał styczność. Amstaffy do dnia dzisiejszego sprawdzają się w roli pełno etatowych psów obronnych, gdy w grę wchodzi obrona osób, z którymi jest związany, terytorium, również spełnia się w obronie gospodarstw, oraz zamieszkujących je zwierząt.
Ciekawostki
– W Polsce pierwsze amstaffy pojawiły się w poznańskiej hodowli ” florida”.
– W Wielkiej Brytanii posiadanie american stafforshire terrierów jest zakazane.
Przypadłości chorobowe
Jak to zwierzęta, nawet amstaffy zmagają się z różnego rodzaju zachorowaniami, mimo że uchodzą raczej na odporne. Dysplazja stawów biodrowych jest to choroba, która najczęściej spotyka osobniki rasy american staffordshire terrier. Innymi również występującymi schorzeniami, ale zdecydowanie rzadziej są dolegliwości oczne, występująca zaćma, choroby na tle sercowym, oraz nowotwory.
Wskazówki pielęgnacyjne
Nie trzeba poświęcać wiele czasu, jeżeli chodzi o czesanie amstaffa. Za to ich sierść jest sierścią krótką i ostrą, lubiącą się wbijać w dywany i meble. Kąpiele tej rasy nie powinny odbywać się zbyt często, ponieważ częste kąpiele doprowadzić mogą do odtłuszczania włosów i skóry amstaffów. Bardzo duża ilość ruchu, to jest to, czego amstaffy potrzebują mieć zapewnione. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu z osobnikiem tej rasy można urozmaicać na różne sposoby, od aportowania, po bieganie. Amstaffy są to psy, które raczej są w posiadaniu ciężkiego charakteru. Wszystko zależy jaki tor w kwestii wychowania amstaffa obierze właściciel psa. Pamiętaj, że pies, psu nierówny. Jeden typ szkolenia, niekoniecznie będzie przynosił takie same rezultaty u wszystkich psów tej rasy. Co innego działa na poszczególnych przedstawicieli amstaffów. Zaczynając pracę z tym jednak wymagającym czasu i dobrego planu czworonogiem, udaj się do osób, które zajmują się szkoleniami. Na uwadze również trzeba mieć wybór odpowiedniego hodowcy, od którego bierzemy psa. Nie wskazane jest, aby amstaffy były puszczane bez smyczy przez właścicieli, ponieważ nigdy nie możemy być pewni, czy pies nie wejdzie w jakąś negatywną interakcje z innym psem.