Basset Hound
Basset Hound rys historyczny rasy
Basset hound’y to psy, które zaliczają się do grupy psów gończych i również do grupy posokowców, w typie jamnikowatym. Utworzenie się rasy datuje się na koniec wieku XVI we Francji. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od francuskiego słowa, bas, który w polskim tłumaczeniu znaczy niski, oraz set, co znaczy osadzony, czyli tłumaczyć można jako nisko osadzony. Uznaje się, że przodkami basset hounda są rasy takie jak basset artezyjsko-normandzki, oraz besset d’Artois. Owe rasy zostały ściągnięte w roku 1874 do Anglii, gdzie zaczęto krzyżować je. Cechy zewnętrzne na pierwszy rzut oka sugerują, że krewnym również był bloodhound, dzięki, któremu również zawdzięcza swój niesamowity węch. W roku 1883 został stworzony Klub Miłośników Basseta, a zrobił to Everett Millais, jeden z brytyjskich hodowców, który się przyczynił do utrzymania rasy. Z biegiem lat robiono wszystko, żeby rasa tych psów była jednolita, ale trochę trzeba było poczekać, żeby został utworzony pierwszy wzorzec rasy. Stało się to w 1955 roku. Był to naprawdę przełomowy krok w historii całej rasy. Sprawiło to to, że hodowcy mieli wytyczne jak mają podążać, jakie pies powinien mieć cechy i jaki kierunek muszą obrać względem nich. Po latach pracy udało się, powstał busset taki jaki miał być docelowo. Swoją popularnością te psy najbardziej cieszą się na terenach Stanów Zjednoczonych. Bassety były wykorzystywane w myślistwie. Były one cenionymi tropowcami, które potrafiły świetnie polować na różnego rodzaju zwierzynę, np. zające. Obecnie bassety są psami głównie rodzinnymi.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Francja
Długość życia: 10 – 12 lat
Wysokość w kłębie: Samica 28 – 36cm Samiec 30 – 38cm
Waga: Samica 20 – 27kg Samiec 23 – 29kg
Bassety są niskie oraz bardzo grubokościste. W posiadaniu są krótkiej sierści, która przylega do ich ciała. Umaszczenie, w którym tak naprawdę można spotkać psy tej rasy wstępuję w dwóch wariantach kolorystycznych. Popularny tricolor, oraz bicolor. Uznaje się również wszystkie kolory, które występują u psów gończych. Pierwsze wrażenie, jakie można by było wysnuć spoglądając na bassety to jest to, że są one powolne. Otóż nie powinno się sugerować pierwszym wrażeniem. Wręcz odwrotnie, psy te są zwinne. Są to psy stworzone tak naprawdę do pomocy myśliwym, więc cechuje się ogromną wytrwałością, która jest bardzo ważną cechą, jeżeli chodzi o kwestie polowania i tropienia. Bassety są bardzo łagodnymi psami. Łagodność, którą w sobie posiadają najlepiej widać w kontaktach z innymi zwierzętami, czy w rodzinach, gdy chodzi o ich stosunek do dzieci. Trzeba jednak w trakcie, gdy dziecko bawi się z psem mieć na uwadze, że to jednak pies, który posiada znacznie większą siłę, niż dziecko. Dlatego lepiej, gdy dorosły ma oko na całą sytuację. Są to psy, które swe serce oddają swojemu właścicielowi i oczekują również chociaż odrobinę uczucia. Ogromnie się przywiązują do ludzi, którzy się nimi opiekują. Bassety jednak oprócz swojej ogromnej miłości, potrafią być również uparte. Nie są one również najłatwiejsze, jeżeli chodzi o tresurę.
Mądre psiaki, szybko przyswajające widzę, ale nie lubiące dostawać kary. Koniecznie wskazane jest w trakcie szkolenia, różnego rodzaju ćwiczenia, żeby pies miał do wykonania jakieś zadanie. Pozwól mu wykorzystać jego instynkty łowieckie, tropiące. Zaangażuj w to, nie tylko fizycznie psa, ale również psychicznie. Jest to ważne, jeżeli chcemy utrzymać w zdrowej kondycji.
Ciekawostki
-Psy rasy basset hound brały udział w kręceniu różnego rodzaju seriali telewizyjnych. Pies słynnego porucznika Colombo był właśnie bassetem.
Przypadłości chorobowe
W życiu bassetów jest bardzo ważne, żeby utrzymać psa w dobrej kondycji. Wiąże się to z tym, że zwierzęta te bywają strasznymi łakomczuchami, a posiadają one tendencje do tycia. Jak już osobnik będzie miał nadwagę potrafią wystąpić problemy z kręgosłupem. Trzeba zadbać, żeby pies przyjmował odpowiednią dietę i był często w ruchu. Zdarzyć się potrafią problemy z tzw skrętem żołądka. Dlatego bardzo ważne jest, żeby po jedzeniu basset od razu nie wykonywał większych bieganin. Innymi spotykanymi dolegliwościami, które można spotkać u psów tej rasy to: dyskopatia, dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, problem z ruchomą rzepką kolanową i także problemy z oczami takie jak zapalenie spojówek, nowotwory, choroby serca.
Wskazówki pielęgnacyjne
Bassety nie należą do zwierząt, którym jest potrzeba poświęcać wiele czasu, jeżeli chodzi o sprawę pielęgnacji. Dzięki temu, że posiadają krótki włos spokojnie wystarczy, gdy będą wyczesywane raz na tydzień. Również bardzo ważną kwestią jest sprawdzanie i czyszczenie fałd skórnych, które występują na ciele bassetów w licznych ilościach. Na uwagę również, ale i przede wszystkim zasługują także uszy psów, z racji na to, że są one zwisające i trzeba je regularnie czyścić. Psy tej rasy są zwierzętami, które najlepiej czują się, gdy mają możliwość przebywania na otwartej przestrzeni. Dlatego uważa się, że najlepiej by się czuły, gdyby miały zapewniony dostęp do biegania na świeżym powietrzu przez okrągły czas. Dom z ogrodem jak najbardziej spełni swoją funkcje. W sytuacji, gdy mieszkać będą w mieszkaniu trzeba zadbać, żeby miały możliwość wychodzenia na długie spacery w ciągu dnia. Bassety puszczone luzem ze smyczy potrafią uciekać. Tak się zdarza nie ze względu na to, że mu nie zależy na rodzinie w, której się znajduję, ale dlatego, że trop będzie działał na niego jak narkotyk i będzie musiał za nim pobiec.