Kot abisyński
Kot abisyński rys historyczny rasy
Pochodzenie kotów abisyńskich tak naprawdę nie jest do końca wyjaśnione. Wiadome jest zaś, że ta rasa jest jedną z najstarszych ras kotów. Prawdopodobnie Indie są krajem pochodzenia abisyńczyków. Legenda, która krąży o kotach tej rasy brzmi, że już podobno kilka tysięcy lat temu można było spotkać osobniki tych właśnie kotów, które pochodziły z Abisynii. Dowodem potwierdzającym tą hipoteze miały być podobizny, które były ujęte na posągach, różnego rodzaju płaskorzeźbach z czasów faraonów w Egipcie.Pomijając legendy, które z wielkim przymrużeniem oka są prawdopodobne czas na wersję współczesną, która wyjaśni pochodzenie danej rasy. Hodowla miała swój początek w Wielkiej Brytanii w XIX wieku, kiedy przywiezieni zostali pierwsi przedstawiciele tej rasy. Dawne osobniki kotów abisyńskich znacząco różniły się od tych, które możemy podziwiać obecnie. Do krzyżówek, które miały miejsce nie używano tylko i wyłącznie kotów w typie abisyńczyka, ale również włączano w to inne koty krótkowłose. Dlatego w odmianie srebrzystej często występowała spora rozpiętość barw. Abisyńczyki w roku 1934 zawitały do Stanów Zjednoczonych. Praca hodowców spowodowała, że rasa abisyńczyków sprawnie rozwinęła się na tym kontynencie. W europie zaś wykształciły się dwa typy kotów abisyńskich: koty abisyńskie europejskie, które są mocniejsze, jeżeli chodzi o budowę o mniejszym nasyceniu koloru uszu, z większą głową oraz koty amerykańskie, które są smuklejsze, mają większe uszy o bardziej intensywnym kolorze. W Polsce hodowla abisyńczyków zaczęła się w 1994 roku, a zapoczątkowane to było dzięki Markowi Chadajowi, gdy przywiózł pierwszego kota tej rasy ze Szwecji. Późniejsze hodowle jak już powstawały to za sprawą kotów sprowadzanych m.in., z Niemiec, Holandii, Norwegii, czy Danii.
Charakterystyka i właściwości rasy
Pochodzenie: Egipt
Długość życia: 9 – 15 lat
Waga: koty 3,5-5 kg kotki 2,5 – 4 kg
Koty abisyńskie są bardzo charakterystyczną rasą, której nie da się raczej pomylić z żadną inną. Zawdzięczają to zdecydowanie swojemu oryginalnemu umaszczeniu, które nie raz jest nazywane zajęczym, lub dzikim. Jest to mianowicie poprzeczne pręgowanie dosłownie każdego włosa na ciele kota. Ich futro jest krótkie. Warianty kolorystyczne, które są dopuszczane u kotów abisyńskich to m.in. niebieski, płowy, sorrel, różne odcienie odmiany koloru srebrzystego. Są one zdecydowanie proporcjonalne w swej budowie. Bez przesady w żadną stronę. Uważa się, że koty rasowe należą raczej do spokojnych, zrównoważonych zwierząt. Jednak jest to nie zawsze takie oczywiste. Koty abisyńskie zaliczają się zdecydowanie do żywiołowych stworzeń, które są bardzo ciekawe świata i do tego bardzo bystre. Dlatego życie z nimi nie jest życiem nudnym, tylko pełnym wyzwań i przygód. Osoba posiadająca kota abisyńskiego musi się liczyć z jego nadmiarem energii i albo taką samą posiadać, albo nauczyć się z niego czerpać. Na pewno chętnie się podzieli. Ruchliwe zwierzęta, które są wszędzie i uwielbiają się bawić. Bardzo lubią uczestniczyć aktywnie w życiu swojego opiekuna. Gdy człowiek jest zajęty i abisyńczyk próbuję nie odstępować pana na krok, może być to trochę męczące, ale on naprawdę chce dobrze. Z racji na jego uwielbienie względem różnych zabaw warto się obkupić w różnego rodzaju zabawki dla kota, które sprawią mu niezmierną radość.
Abisyńczyki zdecydowanie lubią skakać, wspinać się na różnego rodzaju szafki. Z racji, że lubią mieć na wszystko oko legowiska znajdują sobie na różnych wysokościach. Zdecydowanie lubią znajdować się w centrum uwagi, dlatego jeżeli właściciel i rodzina, która nim się zajmuje da mu jej wystarczająco dużo, spokojnie może się podjąć opieki nad nim.
Ciekawostki
– W serialu ” Simpsonowie ” abisyńczyk zobrazowany został jako zwierzę bardzo inteligentne.
– Abisyńczyki są naprawdę bystrymi stworzeniami, które da się nauczyć otwierania szuflad, drzwi, szafek.
Przypadłości chorobowe
Koty tej rasy, mogą się poszczycić wyjątkowym zdrowiem. Rasa znana jest z tego, że cieszy się naprawdę świetną kondycją oraz jak na przedstawicieli kotów potrafią przeżyć wiele lat. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie koty abisyńskie cierpią na choroby genetyczne. Wszystko zależy tak naprawdę od tego z jakiej hodowli wywodził się dany kot. Chorobą genetyczną, która występuję u wielu kocich ras jest choroba oczna, która powoduje zanik siatkówki i w efekcie powodować może stałą utratę wzroku. Tak naprawdę trzeba bacznie obserwować zachowanie danego osobnika, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się przytrafić, a gdy zauważymy coś niepokojącego od razu powinniśmy wybrać się do weterynarza.
Wskazówki pielęgnacyjne
Szata abisyńczyków nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Spokojnie wystarczy, gdy raz w tygodniu kot będzie wyczesany. Taka częstotliwość jest w zupełności odpowiednia, żeby pozbyć się martwego włosa. Pamiętać na pewno trzeba o regularnym doglądaniu uszu kotów, oraz systematycznym obcinaniu pazurów. Są to podstawowe czynności, które towarzyszą w opiece nad kotami, ale czasem się o tym zapomina.
Decydując się na opiekę nad kotem abisyńskim warto upewnić się u hodowcy, czy rodzice kota nie cierpieli z powodu chorób genetycznych. Lepiej dopytać się przed zakupem, żeby już z góry wykluczyć taką ewentualność. Dobry, sprawdzony hodowca nie będzie nic ukrywał i powinien mieć zebraną potrzebną dokumentację. Abisyńczyki lubią, gdy wszystkie oczy skupione są na nich. Gdy pozostawiony jest bez opieki w domu możemy się spodziewać, że zacznie się nudzić i w efekcie może to się skończyć strasznym psoceniem z jego strony. W roli właściciela jest to, żeby jak najbardziej zminimalizował szkody, które mogą powstać. Pamiętaj, że kot to tylko zwierze i to w Twoich rękach jest to, żeby żyło wam się ze sobą dobrze.