Kot egzotyczny
Kot egzotyczny rys historyczny rasy
Koty egzotyczne zostały stworzone sztucznie. Powstałe przez skrzyżowanie ze sobą kota perskiego z kotem amerykańskim krótkowłosym. Ta krzyżówka miała za zadnie podniesienie jakości kota amerykańskiego, który miał być bardziej srebrzysty oraz posiadać zielony odcień oczu. W wyniku tego połączenia powstały mioty, które sprawiały, że były one zagrożeniem dla osobników rasy kotów amerykańskich, ponieważ coraz mniej je przypominały, a jednak inny był zamysł. Budziły one mieszane uczucia, ale hodowcy zauważyli duży potencjał w tej powstałej hybrydzie. Dzięki sędzi Jane Martinke w The Cat Fanciers Association w 1966 roku ta mieszanka kotów stała się odrębną rasą. Chcąc umożliwić hodowcą tworzenie innych odmian kolorystycznych rasa została mianowana nazwą kotów egzotycznych. Początkowo zaś nosiły nazwę sterling, która odnosiła się do ich ubarwienia, a było ono zrebrzyste. Do Europy koty egzotyczne zawitały w latach 80-tych XX wieku.
Charakterystyka i właściwości rasy kotów egzotycznych
Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Długość życia: 12 – 14 lat
Wysokość w kłębie: 25 – 30 cm
Waga: 3,5 – 6 kg
Cechą charakterystyczną, która widocznie rozróżnia kota egzotycznego krótkowłosego od kota perskiego jest ich futro. Konkretniej chodzi o długość futra. Kolor sierści może występować we wszystkich odcieniach takich jakie są dozwolone u przedstawicieli kotów perskich. Koty tej rasy zaliczają się do średniej wielkości kotów, oraz posiadają krępą budowę ciała. Koty egzotyczne nie tylko wyglądem przypominają persy. Charakterem również przypominają ową rasę. Są one raczej bardzo spokojne i cechują się zrównoważeniem. Jednak spotkać można egzemplarze, które wyłamują się trochę z tego opanowania i odzywa się w nich wtedy kot krótkowłosy amerykański, który jest bardziej żywiołowy niż pers. Lubią się te koty bawić i są ciekawe świata. Należą raczej do kotów po, których widać uczucia ich wypełniające. Są bardziej skłonne okazywać uczucia, niż przedstawiciele innych ras kotów. Ogromnie przywiązują się do swoich właścicieli, ale również są one przyjaźnie nastawione do innych ludzi ich otaczających, czy zwierząt. Nawet z psami potrafią żyć w zgodzie i przyjaźni. Egzotyczne koty mówi się, że nie posiadają w sobie odrobiny agresji, dlatego świetnie się spełniają w rodzinie z dziećmi. Jak wiele kotów, koty egzotyczne lubią sobie drzemać. Potrafią robić to godzinami, wybierają raczej do tego miejsca, które oddają chłód. Często można je zobaczyć wylegiwające się na płytkach w przedpokoju. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ koty egzotyczne w ciepłym otoczeniu wykazują tendencje do przegrzewania się. Kot sam potrafi wyczuć, gdzie będzie w danym momencie najlepiej mu się leżało. Zdarzyć się jednak również może, że obudzimy się, a obok nas będzie słodko spał egzotyk. Takie rzeczy też występują.
Ciekawostki
– Animowanym, fikcyjnym przedstawicielem rasy kotów egzotycznych jest świetnie wszystkim znany kot Garfield – bohater komiksów oraz filmów animowanych.
– Egzotyczne koty czasem humorystycznie jest nazywany ” persem dla leniwych ”, dlatego, że posiada krótką sierść, która nie wymaga aż takiej pielęgnacji co koty perskie, a są do nich łudząco podobne.
– W świecie przyrody można spotkać kota egzotycznego w odmianie długowłosej, wtedy można pomylić go z persem. Dzieje się tak ze względu, że niektóre osobniki egzotyków noszą recesywny gen długowłosy i w związku z tym krzyżówka takich przedstawicieli w 1/4 przypadków może skutkować powstaniem kotów o długiej szacie.
Przypadłości chorobowe
Genetyczne choroby są częste u kotów egzotycznych. Częstym problemem dotykającym koty tej rasy jest postępujący zanik siatkówki, czyli schorzenie, które niestety prowadzi do całkowitej ślepoty. Około 50% przedstawicieli kotów egzotycznych cierpi z powodu chronicznej niewydolności nerek, czyli policystowatości nerek. Kolejnym dziedzicznym schorzeniem tych kotów jest schorzenie dotyczące serca, kariomiopatia przerostowa, skutkiem jej jest przerost mięśnia sercowego, głównie lewej komory. Jest to przypadłość raczej dotykająca większe koty. Dlatego w innych rasach większych również jest spotykana. Głuchota, która uderza w osobniki kotów egzotycznych ubarwionych w konkretny sposób, występuję głównie u kotów w białym kolorycie i niebieskich oczach. Niestety głuchota u tych kotów wtedy nie jest uleczalna. Oprócz problemów ocznych spowodowanych zanikiem siatkówki również spotyka się problem okulistyczny dotyczący nadmiernego łzawienia kotów egzotycznych. Posiadają one często trochę zdeformowane kanaliki łzowe, dlatego właśnie tak się dzieje. Zaniedbanie tego może się zakończyć ostrym zapaleniem oczu. Dlatego bardzo ważne jest wtedy by przemywać oczy kotu wacikiem, lub szmatką nawilżonym ciepłą wodą.
Wskazówki pielęgnacyjne
Z racji na fakt, że koty egzotyczne powstały z krzyżówki z amerykańskiego kota z persem, są one bardzo podobne do persów, ale zdecydowanie nie są aż tak kłopotliwe, jeżeli chodzi o kwestie pielęgnacji futerka.
Wystarczy, gdy koty będą czesane raz na tydzień, wtedy bez problemu pozbędziemy się nadmiernej ilości martwego podszerstka. Gdy kot nie będzie czesany w ogóle, może to się skończyć zakłaczeniem, czyli powstawaniem kulek sierści w przewodzie pokarmowym. Koty egzotyczne nie są kotami, które lubią samotność. Potrzebują kontaktu z człowiekiem, jego zapachu. Gdy zdarza się, że kot zostaje sam w domu postaraj się, żeby nie było to długotrwałe, wychodząc zostaw włączone radio w tle. Niech z radia odzywa się ludzki głos, który może chociaż trochę uspokoi kota i pozwoli doczekać się powrotu pana.