Kot Kartuski
- Kot Kartuski rys historyczny rasy
- Charakterystyka i właściwości kota kartuskiego
- Ciekawostki o kotach kartuskich
- Przypadłości chorobowe kotów kartuskich
- Wskazówki pielęgnacyjne kota kartuskiego
- Kot kartuski cena
Kot Kartuski rys historyczny rasy
Mówi się, że koty kartuskie znajdowały się pod opieką francuskich zakonników kartuzów, od których w późniejszym czasie przyjęły swoją nazwę. Tą historie powstania rasy traktuje się z mocnym przymrużeniem oka, bardziej raczej jako legendę, niż jako fakt. Wydawać się może, że gdyby to by była prawda, to koty te idealnie by się spełniały w służbie zakonnikom, ze względu na swoje spokojne, łagodne usposobienie, które posiadały. Jednak bardziej prawdopodobną wersją pochodzenia rasy jest ta, w której mówi się o tym, że rasa pochodzi z terenów Syrii. Wzmianki potwierdzone na temat rasy kotów kartuskich pochodzą z wieku XVI. Aktualny obraz kota kartuskiego, współczesnego dopiero swój początek miał w XX wieku, kiedy na wyspie Belle-lle odkryto całą gromadę kotów o niebieskim odcieniu. Wygląd tych kotów był niezwykle zbliżony do wyglądu rasy kartuskich. Koty kartuskie cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców. Nadszedł jednak moment, gdzie rasie groziła możliwość wymarcia, miało to miejsce, w okresie między wojnami, I i II. Całe szczęście istnieli ludzie, dla których te koty były pasją i udało im się przeciwstawić temu zagrożeniu i zapobiegli najgorszemu. Odrodzenie było możliwe wskutek krzyżowania owej rasy z innymi osobnikami ras persów, rosyjskich niebieskich oraz brytyjskich krótkowłosych. Gdy koty kartuskie zawitały na tereny Stanów Zjednoczonych hodowcy, którzy tam się znajdowali starali się ulepszyć wygląd kartuza. Nie bez przyczyny za najczystszą wersję rasy uznaje się linie, która pochodzi z Ameryki.
Charakterystyka i właściwości kota kartuskiego
Pochodzenie: Francja
Długość życia: 11 – 16 lat
Wielkość w kłębie: 20 – 27cm
Waga: 4 – 5kg
Kartuzy swoją budową bardzo przypominają koty krótkowłose brytyjskie. Różnica, która jest widoczna jednak u tych dwóch ras jest mianowicie taka, że głowa u kota brytyjskiego jest bardzie zaokrąglona, a kartuzy mają głowę bardziej w kształcie przypominającą trapez. Ciało kotów tej rasy pokrywa wodoodporne, dwuwarstwowe futro, które występuję w odcieniach błękitu. Niesamowitym dopełnieniem są złote oczy, które pięknie grają z kolorem szaty. Koty kartuskie są kotami o bardzo spokojnym charakterze. Przeważnie nie mają problemu z tolerancją innych zwierząt, nawet lubią się z nimi bawić. Koty kartuskie są świetnym wyborem dla ludzi w każdej kategorii wiekowej. Idealnie sprawdzą się dla osób starszych, dla rodzin, a także osób samotnych, które potrzebują towarzystwa. Uwielbiają jak większość kotów, gdy przychodzi czas pieszczot i przytulania. Gdy już dopominają się o różnego rodzaju czułości, robią to w sposób jak najbardziej wyważony i nienachalny. Są to koty, które przywiązują się do swojego właściciela. Spośród całej rodziny wybierają raczej jedną osobę, której są najbardziej oddane i posłuszne. Lubią widzieć co robi ich opiekun, więc niekiedy towarzyszy mu podczas zajęć wykonywanych w domu. Nie należą zdecydowanie do kotów, które wydają z siebie dużo dźwięków. Jak już im się zdarza, to jest to ciche. Bardzo mądre zwierzęta, które nie mają problemu z aklimatyzacją w nowym środowisku, oraz problemu z poznawaniem nowych ludzi. Chociaż nie zawsze jest powiedziane, że jak przyjdzie obca osoba do domu, to chętnie przyjdą się przywitać. Muszą chwilę wyczuć sytuację, żeby odpowiednio na nią zareagować. Są to koty, które potrafią reagować na swoje imię, można je również nauczyć różnych sztuczek, takich jak otwieranie drzwi, włączanie radia, czy aportowanie dosłownie jak pies. Koty kartuskie niezależnie od wieku tak samo bardzo lubią się bawić. W ciągu dnia jednak zawsze się znajdzie czas na drzemkę, a także coś do przekąszenia. Co do kontaktów kartuzów z dziećmi, są one cierpliwe w kontakcie z małymi szkrabami, ale trzeba mieć zawsze na oku całą sytuacje, żeby dziecko przez przypadek nie zrobiło krzywdy kotu, które pod wpływem bólu może zareagować spontanicznie i różny może być tego finał. Kontakt z tym kotem potrafi naprawdę dać ukojenie skołatanym nerwom. Nic nie działa tak dobrze na człowieka jak kot, który wie czego właśnie Ci trzeba.
Za Wikipedia.org:
Są to koty bardzo inteligentne, łatwo się uczące, np. włączania radia, otwierania zamków drzwi. Nawet jako dorosłe osobniki uwielbiają zabawę, potrafią aportować w taki sam sposób, jak pies. Koty kartuskie szybko reagują, a ze względu na wyjątkową łowność, są bardzo cenione przez rolników francuskich.
Koty kartuskie zwykle wiążą się z jedną osobą i często chodzą za nią po całym domu. Nie są agresywne, są dobre dla dzieci i innych zwierząt. Przepadają za pieszczotami.
Koty kartuskie miauczą bardzo rzadko, za to bardzo głośno mruczą. Niektóre wydają nawet szczebiotliwe dźwięki.
Ciekawostki
-Nazywane potrafią być ” uśmiechniętymi kotami z Francji ”. Spowodowane jest to tym, że ich mordka wygląda na cały czas zadowoloną, tak jakby się cały czas uśmiechały.
-Wizerunek kota kartuskiego jest wykorzystywany jako maskotka w ramach festiwalu muzyki jazzowej Festival International de Jazz de Montreal.
Przypadłości chorobowe
Koty rasy kartuskiej nie mają raczej większych problemów ze zdrowiem. Jak w każdym wypadku jednak, zawsze może się zdarzyć jakaś nieprzyjemna niespodzianka. U kotów tej rasy spotkać się można z problemami kostnymi, mianowicie z przypadkami zwichnięcia rzepki. Zwichnięcie rzepki może być stanem, który jest przejściowy, ale są zwichnięcia ciężkie, które w efekcie mogą doprowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa.
Wskazówki pielęgnacyjne
Czynności pielęgnacyjne, które się wykonuje wobec kota kartuskiego nie należą do czynności pracochłonnych. Wystarczy, gdy czesanie będzie wykonywane raz w tygodniu, chyba, że przyjdzie okres linienia to wtedy powinno się codziennie. Regularnie także powinny być sprawdzane uszy kotom, oraz trzeba pamiętać o podcinaniu pazurków. Koty kartuskie są kotami domowymi, które w trakcie cieplejszych dni, gdy jest oswojony możemy wypuszczać do ogródka. Dieta, którą powinny trzymać koty kartuskie musi być odpowiednio do nich dobrana i wzbogacona w odpowiednią ilość białka oraz witamin. Z wiekiem kartuzy potrafią się borykać z nadwagą.
Kot kartuski cena
Ceny kotów kartuskich z uznanych hodowli kształtują się w zależności od 1800 zł w górę, cenę kota determinuje linia z jakiej pochodzi dany kociak oraz ilość zdobytych nagród. Niektóre koty kartuskie potrafią osiągnąć cenę nawet 5000 zł.