Kot Korat
Kot Korat rys historyczny rasy
Koraty są kotami powstałymi w sposób całkowicie naturalny. Śmiało można powiedzieć, że nie dodał nic od siebie żaden człowiek, co czyni tą rasę jeszcze bardziej wyjątkową. Kot korat od wieków był uznawany za symbol dobrobytu, płodności i całkowitego szczęścia. Rasa ta również od wieków jest już ludziom znana, więc do najmłodszych nie należy. Tak naprawdę jednak nie wiadomo kiedy one pojawiły się w miejscu swojego domniemanego pochodzenia. Uważa się, że koty te były widywane już bardzo dawno, dawno, a tak naprawdę zostały one dopiero sprowadzane na tereny Stanów Zjednoczonych w roku 1959. Stało się to za sprawą pewnego małżeństwa, które dostało jako podarek koty korat. Tak zaczęły się rozprzestrzeniać można powiedzieć po całym świecie. Rasa koratów została uznana za rasę w roku 1967. W późniejszym czasie, a konkretniej dwa lata później zebrali się miłośnicy i pasjonaci tej rasy i w ten sposób powstał klub miłośników koratów.
Charakterystyka i właściwości kotów Korat
Pochodzenie: Tajlandia
Długość życia: 9-15 lat
Wysokość w kłębie: ok. 25cm
Waga: 2-4kg
Koty koraty nie są dużymi kotami, zaliczają się bardziej do kotów o średnim rozmiarze. Muskularne osobniki, której nie mają krępej budowy, a bardziej można ją ująć jako zwartą. Niewątpliwą rzeczą, na którą się zwraca uwagę w wyglądzie koratów, jest ich futro, a konkretniej kolor futra. Piękne futro, które jest w kolorze błękitno-srebrnym, co sprawia wrażenie w trakcie kociego ruchu, falującego. Włos koratów jest jednowarstwowy, a kolor umaszczenia jaki jest tylko i wyłącznie uznawany to opisywany powyżej, błękitno-srebrny. Bywa tak, że nie od razu u kotów jest widoczna ta piękna barwa włosa, dopiero po chwili się kształtuję docelowy kolor. Na uwagę zasługują również oczy korata, które przepięknie się komponują z jego barwą umaszczenia. Chodzi o głębie koloru, wyglądają one jak cudowne szmaragdy. Jeżeli chodzi o usposobienie koratów, to są one niewątpliwie przyjacielskie oraz bardzo towarzyskie. Nie są typami samotników, dlatego, gdy właściciel będzie coś czynił w domu, może się spodziewać, że korat będzie chciał przy tym wszystkim uczestniczyć. Jeżeli chodzi o podział uczuć, to u kotów tej rasy raczej rozkłada ją na wszystkich członków rodziny. Nie ma tak, że wyróżnia w pełni jedną osobę, której jest całkowicie oddany. Bardzo lubi być obecnym nawet, gdy do domu przychodzą goście, wtedy również lubi być w centrum uwagi. Koraty są kotami, które cechują się niezwykłą inteligencją, więc w trakcie zabaw opiekun powinien zadbać o to, żeby ćwiczenia, czy zabawy wymagały od korata trochę pomyślunku. Bardzo również ważne jest, żeby w jego aktywności brał udział człowiek. Dla tych kotów ważną kwestią jest relacja z człowiekiem. Dlatego pielęgnować trzeba ją jak roślinę, żeby rosła w siłę. Osobniki tej rasy również nie przejawiają sygnałów, które by mówiły, że mają problem z dostosowywaniem się do różnych nowych warunków, zmian. Przeważnie adaptują się bez większych problemów, ale na pewno nie można tego nadwyrężać. Za dużo zmian w życiu małego zwierzaka też nie może być. Nie są to koty, które wydobywają z siebie często dźwięki i jak już, nie robią tego często. Jak już im się to zdarzy, dźwięk, który płynie z nich nie jest męczący dla ludzkich uszu.
Ciekawostki
– Postać korata można było zobaczyć na tajskich znaczkach pocztowych.
– Często w tajskich kręgach umaszczenie, w którym posiadaniu jest korat opisywane jest jako ,, szara deszczowa chmura ‘’.
Przypadłości chorobowe
Koty korat uchodzą według wszelkich opinii za rasę zaliczającą się do ras o dobrej kondycji zdrowotnej. Jak to jednak bywa, zdarzyć się jednak mogą różnego rodzaju, nieplanowane dolegliwości. Koty tego typu mogą nadwrażliwie reagować na różnej maści znieczulenia. Dzieje się tak ze względu na niski poziom tkanki tłuszczowej, którą posiadają koty tej rasy. Również często obserwuję się problemy na tle mięśniowo nerwowym i tu również mogą się pojawić różnego rodzaju zwyrodnienia.
Wskazówki pielęgnacyjne
Koraty nie są w posiadaniu długiego futra, dlatego pielęgnacja jego nie jest zbyt czasochłonnym zajęciem. Jednak, żeby utrzymać je w odpowiedniej kondycji, powinno się parę razy w tygodniu wyczesywać. Regularnie powinno się dbać o higienę takich okolic, jak okolice oczu, czy uszu, ponieważ zaniedbanie tego może nieść za sobą nieprzyjemne skutki. Na uwagę również zasługują dziąsła kotów, ogólnie cała jama ustna. Od czasu do czasu właściciel powinien myć kotom zęby. Pazurki, gdy są za długie powinny być systematycznie podcinanie, żeby kot nie miał problemu z funkcjonowaniem. W kwestii jedzenia, ważna jest dieta dobrze zbilansowana, która pomoże dobrze rozwijać się kotu tej rasy. Dobre jedzenie, które zawiera odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych minerałów może tylko pomóc. Koraty nie lubią samotności, dlatego może warto pomyśleć wcześniej nad drugim kotem, który niekoniecznie będzie się równał podwojeniem obowiązków. Zbyt długa samotność, na którą bywają narażone koraty może spowodować, że będzie zaburzona psychika kota, co się może odbić bardzo negatywnie na zachowaniu kota. Pamiętaj, że koty korat lubią się bawić, dlatego warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki, gadżety dla kotów, które można dostać w prawie każdym sklepie zoologicznym.