Kot orientalny
Rys historyczny rasy kot orientalny
Można śmiało powiedzieć, że koty orientalne są kuzynami kotów syjamskich. Koty te tak naprawdę minimalnie różnią się od syjamów. Uznaje się, że to na terenach Tajlandii, dawnego Syjamu pojawiły się zalążki początkujące rasę kotów orientalnych. Kraj ten był Ojcem właśnie osobników kotów syjamskich. Koty te w późniejszym czasie zostawały transportowane na tereny na przykład Anglii. Cudowny wygląd i prezencja syjamów idealnie się łączyła z ludźmi o również wielkiej klasie. Popularność syjamów była niewątpliwie wielka, wzbudzał zachwyt i niemałe zainteresowanie, ale brytyjscy hodowcy chcieli czegoś więcej. Syjamy dla nich były pięknymi zwierzętami, ale ograniczone były kolorytem. Dlatego szukali rasy, która miałaby większy wachlarz kolorów. Postanowiono wtedy zacząć krzyżowanie syjamskich kotów z rasami takimi jak rosyjskie niebieskie oraz amerykańskie krótkowłose. Tak powstała rasa kota orientalnego.Długo nie trzeba było czekać, żeby amerykanie zaczęli wymyślać swoją opcję, inną odmianę tego kota. Amerykanie do swoich krzyżówek użyli amerykańskich krótkowłosych, abisyńczyków, oraz syjamskich kotów.
Uczucia związane z takimi połączeniami i krzyżówkami były mieszane.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Tajlandia
Długość życia: 11 – 15 lat
Wysokość w kłębie: 20 – 25cm
Waga: 2,5 – 4,5kg
Koty orientalne są zwierzętami o średniej wielkości. Te osobniki występują w dwóch odmianach długości futra, które w dotyku jest miękkie i gładkie. Mogą być koty o krótkiej, oraz o długiej szacie. Umaszczenie, w których występują koty tej rasy jest naprawdę zróżnicowane. Przez ilość barw, w których się prezentują nazywane nie raz są kotami ” tęczowymi ”. Kolory ich umaszczenia są głównym czynnikiem różniącym koty orientalne od syjamów. Orientalne osobniki spotkać można w kolorze: białego, hebanowego, kasztanowego, a także umaszczeniu bi-coulor, szyrkletowym, oraz pręgowanym.
Osobniki kotów orientalnych są bardzo żywiołowymi kotami, których jest wszędzie pełno, gdy już istnieją w naszym życiu. Mądre, aktywne zwierzęta, które uwielbiają się bawić, gdy tylko sytuacja na to pozwala. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, żeby w tej całej zabawie i różnych aktywnościach brał udział człowiek. Człowiek, który zadba o to, żeby więź między nim, a kotem była. Kot orientalny gdy wyczuję dobre intencje osoby i zaufa, ogromnie potrzebuję kontaktu z człowiekiem. Uczestniczenie w codziennych czynnościach, obserwacja tego co opiekun robi jest istotne dla kota. Trzeba mieć zdecydowanie na uwadze to, że osobniki rasy kotów orientalnych są bardzo ciekawymi świata stworzeniami. Tak naprawdę przed nimi nic się nie ukryje. Co się znajdzie w zasięgu jego wzroku możliwe, że będzie przebadane. Nie ma dla nich przeszkód do pokonania. Drzwi i otworzenie ich, nie stanowią dla niego kłopotu, zrobią to bez problemu. Takie sytuację zdarzają się częściej, gdy kot jest pozostawiony sam sobie i skazany na swoją twórczość, kreatywność. W wielu przypadkach nie kończą się takie zabawy dobrze ze względu na psoty w mieszkaniu. Bo te koty potrafią mieć pomysły, którą niosą za sobą po prostu szkody. Warto pomyśleć nad kocim przyjacielem, żeby wspólnie spędzały czas, zawsze to mniejsze prawdopodobieństwo nudzenia się kota i jest to bardzo dobre rozwiązanie, żeby skrócić oczekiwanie kota na właściciela. Koty orientalne nie lubią samotności, gdy nie zostaje im okazywana wystarczająca ilość uwagi i czułości zaczynają marnieć w oczach. Opiekun kota musi pamiętać, żeby w tej znajomości dawał z siebie dużo. Znajomość z każdym zwierzakiem wiąże się z tym, że jest ona na lata i trzeba zadbać o to, żeby była ona relacją przyjacielską. Koty orientalne są świetnymi kandydatami dla osób, które posiadają tzw. niespokojne dusze, które również są tak żywiołowe, jak te osobniki. Będą się wtedy na pewno dobrze uzupełniać.
Ciekawostki
– Koty orientalne wyróżniają się bardzo tym, że potrafią występować w ponad 300 wariacjach kolorystycznych.
– Mimo, że koty orientalne są zupełnie odrębną rasą, przez ,niektórych uznawane jednak są za koty syjamskie.
Przypadłości chorobowe
W kwestii zdrowia kotów orientalnych można spotkać kilka chorób na, które mogą cierpieć. Zdarza się, że choroby, które występują u osobników tej rasy są o podłożu genetycznym. Schorzenia z, którymi mogą się borykać te koty to: zanik siatkówki, zez, oczopląs, choroby oskrzeli, nowotwory, amyloidoza i inne.
Wskazówki pielęgnacyjne
Pielęgnacja kotów orientalnych nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba wyczesywać regularnie koty, żeby pozbyć się martwego włosa. Wyczesywanie powinno się odbywać częściej, gdy widzimy, że linienie jest wzmożone. Istotne również jest kontrolowanie uszu kotów, regularne podcinanie pazurów kota. Ważne jest, także, żeby co jakiś czas sprawdzać oczy kotom. Koty orientalne nie przepadają za tym, żeby zostawać same, dlatego warto zakupić różnego rodzaju zabawki dla kotów. Niech kot w ciągu dnia się porządnie zmęczy, szczególnie, gdy te osobniki są tak bardzo aktywne. Przy tej ruchliwości pamiętać trzeba o dobrze ułożonej diecie kota. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, żeby dostarczała wystarczająco dużo potrzebnych składników kotu na każdym etapie rozwoju.