Kot Sfinks
Rys historyczny rasy kotów Sfinks
Wszystko miało miejsce w latach 60-tych, gdy w kanadyjskim mieście kotka w typie krótkowłosym na świat wydała osobniki nie posiadające włosów. Wygląd tych kotów był na tyle oryginalny, że zainteresowali się nimi hodowcy i z tej okazji mieli w planach dalszy, prężny rozwój owej rasy. W późniejszym czasie, z biegiem lat hodowlą tej wyjątkowej rasy zaczęli się parać hodowcy na terenach innych państw, takich jak Stany Zjednoczone, czy Holandia. Koty rasy sfinks posiadają różnorakie odmiany, zależne od miejsca, z które pochodzą. Koty te oficjalnie są pochodzenia kanadyjskiego, lecz istnieją również sfinksy petersburskie, sfinksy dońskie, które zdecydowanie różni smuklejsza budowa ciała od wersji kanadyjskiej. Dopiero w roku 1985 rasa kotów tych została uznana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów, zaś Międzynarodowa Federacja Felinologiczna zarejestrowała i zatwierdziła rasę sfinkósw w 2002 roku.
Charakterystyka i właściwości rasy Sfinks
Pochodzenie: Kanada
Długość życia: 8-15 lat
Wysokość w kłębie: 30 cm
Waga: koty 4-5kg kotki 3-4kg
Koty typu sfinks są zdecydowanie kotami domowymi. Jest to tym bardziej oczywiste, gdy się spojrzy na ich szatę, której tak naprawdę nie posiadają. Są to koty bezwłose, innymi słowy nagie.
Skóra sfinksów w dotyku jest bardzo ciepła i przypomina coś na przykład weluru, czy zamszu. Bywa, że koty tej rasy posiadają szczątkowe ilości włosków na ciele. Posiadają one również liczną ilość zmarszczek, którymi są pokryte. Te koty występują w różnych wariacjach kolorystycznych, spotkać można osobniki nie tylko w jednokolorowych wydaniach, ale również łaciate. Sfinksy są stworzeniami, które ponad wszystko przywiązują się bardziej do swoich opiekunów, niż do miejsc, w których przebywają. Można się spotkać z opinią, która głosi, że jednak potrafią bronić swoje terytorium i nie lubią się nim dzielić z innymi zwierzętami, ale prawdą jest, że często spotyka się osobniki, które w zgodzie potrafią żyć nawet z przedstawicielami psich ras. Po prostu jak w każdym gatunku i każdej rasie, spotkać można wyjątki. Każdy kot jest jedyny w swoim rodzaju, więc nie można pod żadnym pozorem wszystkie traktować tak samo, ponieważ owszem posiadają, niektóre cechy podobne, ale jednak są zupełnie różne. Są to koty lubiące wszelkiego rodzaju zabawy. Gdy są jeszcze młode bywają niezwykle energiczne i żywiołowe. Tej młodzieńczej energii, niekiedy towarzyszą przeróżne psoty. Takie prawo kocich dzieci. Przyjmuje się, że z biegiem lat im starsze, tym dojrzalsze. Sfinksy poważnieją, ale nie na tyle, żeby prowadzić bierny tryb życia. Po prostu już nie pozwalają sobie na pewnego typu zachowania. Wspinaczki, przebywanie na wysokościach, to coś, co uwielbiają osobniki tej rasy. Nie przejawiają one również agresji, co powoduje, że są wspaniałym wyborem dla rodzin z dziećmi.
Ciekawostki
-Sfinksy zaliczają się do kotów hipoalergicznych. Nie należy do nich wiele kocich ras. Koty hipoalergiczne są idealnymi kandydatami na kota osoby, która w życiu codziennym zmaga się uczuleniem na kocią sierść. Możliwość wystąpienia uczulenia nie jest jednak w 100% wykluczona, wszystko jest indywidualną kwestią.
-Podobno im więcej na ciele sfinksa fałd skórnych, tym staje się on bardziej cenniejszy dla hodowców.
-Postać kota tej rasy pojawiła się w filmach z serii ” Austin Powers, Agent specjalnej troski ” był on kotem Doktora Zło i nosił imię Mr. Bigglesworth.
Przypadłości chorobowe
Choroby, które dotykają osobniki w typie sfinksa są często chorobami dziedzicznymi. Problemem, z którym zmagają się te koty i, które są dla nich wielkim zagrożeniem jest m.in. choroba serca, konkretniej kardiomiopatia przerostowa, inaczej przerost mięśnia sercowego. Często dotykająca koty rasowe. Zajmując się kotem tej rasy musimy kontrolować, czy wszystko dobrze z jego zdrowiem. Spotyka się również problemy dotyczące dziąseł oraz zębów sfinksów. Gdy zostaną one zaniedbanie w późniejszym czasie koty te mogą mieć problemy z jedzeniem, co utrudni im znacząco życie.
Wskazówki pielęgnacyjne
Z racji, że koty w typie sfinks posiadają o wiele mniej włosów w uszach, niż normalny owłosiony kot, w jego uszach z tego powodu mogą zbierać się większe pokłady woskowiny. Zaleca się częstsze kontrolowanie i czyszczenie uszu u sfinksów. Oprócz woskowiny lubią się również w uszach gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia. Brudy potrafią również się gromadzić w fałdach skórnych sfinksów, oraz w ich pazurkach. Powinno się również od wczesnego etapu życia kota przyzwyczajać do wody, ponieważ kąpiel u nich przeprowadzana jest dość często. Dzieje się tak, gdyż skóra sfinksów wydziela substancje oleistą, która przez owłosione rasy kotów jest wchłaniana do włosa. W wypadku sfinksów to wchłanianie nie zachodzi i finalnie powstaje wtedy tłusta warstwa na skórze kota dlatego zalecane jest, żeby były kąpanie 1-2 razy na tydzień. Z racji na brak włosa w ciepłe dni, gdy słońce mocna operuje musimy chronić koty tej rasy żeby nie były wystawione na słońce na długi czas. Jest to na tyle ważne, ponieważ skończyć się to może w efekcie oparzeniem skóry kota i późniejszymi nieprzyjemnościami, których możemy kotu oszczędzić. Skóra osobników sfinksów jest naprawdę bardzo wrażliwa, trzeba o tym pamiętać. Nie tylko, jeżeli chodzi o kwestię ciepłych dni i słońca, ale również, jeżeli do czynienia mamy z zimą. Wtedy, gdy kot będzie musiał z jakiegoś powodu opuścić dom, nie można zapomnieć o jakimś ciepłym ubranku dla niego. Jeżeli nie jest konieczne zabranie kota ze sobą poza dom, lepiej tego nie robić.