Kot Singapurski
Kot Singapurski – rys historii rasy
Któregoś razu zebrało się dwóch pasjonatów, hodowców kotów takich ras jak burmskie, oraz abisyńskie. Byli nimi Hal Meadow, oraz Tom. W ich głowach powstała myśl związana ze stworzeniem czegoś co tak naprawdę posiadają na wyciągnięcie ręki. Postanowili skrzyżować owe rasy kotów, żeby powstało z nich zupełnie coś innego, nowego. Uważa się, że koty, które brały udział w krzyżówce, po której powstały koty singapurskie były kotami, które były najzwyczajniej w świecie bezdomne. Koty, które brały udział w tym łączeniu posiadały bardzo okazałe umaszczenie. Przodkowie kotów singapurskim posiadały barwy futra dwukolorowe. W latach siedemdziesiątych XX wieku miało miejsce pojawienie się na świecie nowej rasy, kotów singapurskich, więc można śmiało powiedzieć, że rasa tych kotów nie należy do kotów starych.
Charakterystyka i właściwości rasy kotów Singapurskich
Pochodzenie: Singapur
Długość życia: 12 -15 lat
Wysokość w kłębie: 16-20cm
Waga: kocury: 2,7-3,6kg kotki: 2,2- 2,7kg
Koty singapurskie uważane są za najmniejsze osobniki kotów rasowych na świecie. Ich niewielkie gabaryty, które współgrają z większymi oczami, całościowo sprawiają, że kot wygląda bardzo ciekawie. Koty singapurskie są zwierzętami egzotycznymi, które posiadają bardzo charakterystyczne umaszczenie. Zdecydowanie te piękne barwy, w których można je spotkać miały po kim odziedziczyć. Futro, które mają koty singapurskie jest krótkie, ale bardzo przyjemne w dotyku. W kolorze sepii. Nawet, niekiedy określany jest kolor umaszczenia kotów singapurskich jako sepia aguti. Włos, który występuję tak naprawdę w dwóch odcieniach. ciemne włosy, które występują zgrabnie na tle jaśniejszych, bieli, czy beżu tworzą naprawdę piękny efekt. Gdy się spojrzy na pysk kotów singapurskich można zauważyć podobieństwo do takich dzikich kotów jak gepard. Mimo, że koty tej rasy na tle innych wypadają naprawdę jako małe koty, to budowę ciała mają dość muskularną, jak na swój niepozorny rozmiar. Osobniki kotów singapurskich swoje braki we wzroście nadrabiają na pewno ogromnym temperamentem. Nie zawsze wielkość fizyczna idzie z tą duchową. Są to koty, których niewątpliwie wszędzie jest pełno. Ciekawe świata koty, które muszą wszędzie wejść, wszystko sprawdzić i przy okazji czasem zdarza się, że nabroić. Uwielbiają się wspinać, więc, gdy w zasięgu wzroku nie możemy zlokalizować kota, może to oznaczać, że trzeba zobaczyć na wyższe stopnie. Koty singapurskie cenią sobie relacje z człowiekiem. Ważne jest, żeby osoba, która podejmie się opieki nad kotem właśnie tej rasy poświęcała mu czas. W taką znajomość, jaką jest znajomość człowieka ze zwierzęciem trzeba podarować trochę uczucia, emocji, żeby wszystkim żyło się dobrze. Koty te lubią czułości, różnego rodzaju pieszczoty i głaskanie. Również właściciel nie powinien się dziwić, gdy w nocy okaże się, że kot zamelduję się do łóżka, ponieważ Singapury lubią spać w łóżkach swoich opiekunów. Tolerancyjnie reagują na nowe osoby, które pojawiają się w domu. W kwestii człowieka również uważa się, że koty te wyczuwają, gdy z jego opiekunem coś jest nie w porządku. Potrafią się świetnie dopasować do dnia, którego nosimy akurat barwę.
Ciekawostki
– W miejscu skąd wywodzi się kot singapurski, osobniki tej rasy robią za wizytówkę branży turystycznej.
– Rzeźby z wizerunkiem kota singapurskiego można ujrzeć nad rzeką Singapur.
– Inaczej nazywany kot singapurski jest określeniem, gdzie dwa malajskie słowa znaczą kot i miłość. W całej okazałości brzmi to kucinta.
– Koty singapurskie uznany jest za rasę, która jest bardzo uboga genetycznie. Z tego powodu zezwolono na krzyżowanie tej rasy z innymi rasami kotów, w celu, żeby pula genowa się wzbogaciła. Nie może to być jednak pierwszy lepszy kot. Koty, które miałyby być krzyżowane z kotami singapurskimi muszą spełniać wymagania dotyczące zdrowia, oraz wyglądu.
Przypadłości chorobowe
Koty singapurskie potrafią się zmagać z różnymi chorobami. W sytuacji, gdy właściciel zauważy, że kot zachowuję się inaczej, niż przeważnie, powinien się udać z nim do weterynarza. Częstą w obrębię kotów singapurskich chorobą jest zwiotczenie mięśni macicy. To schodzenie prowadzi niestety do tego, że kotka nie może wydać z siebie potomstwa siłami natury. Gdy dochodzi już do tego, że nie może, zostaje przeważnie przeprowadzane cesarskie cięcie.
Wskazówki pielęgnacyjne
Koty singapurskie nie są zwierzętami, gdzie pielęgnacja zajmuję wiele czasu. Posiadają one futro, które nie posiada dużej ilości podszerstka i nie ma większego problemu z gubieniem sierści. Trzeba pamiętać jednak, że raz na parę dni powinno się wyczesywać. Używać do tego odpowiednich narzędzi, w które się uzbroimy w każdym sklepie zoologicznym. Zachowanie odpowiedniej higieny uszu, oraz oczu kotów jest również bardzo ważne. Nie możemy dopuścić, żeby było coś w tych kręgach zaniedbane, ponieważ nie chcemy narażać kota na nieprzyjemności. Podcinanie pazurków, gdy widzimy, że już nadszedł ten moment i również trzeba zadbać o dobrą jakościowo dietę, która będzie idealnie zbilansowana i będzie pasowała akurat temu osobnikowi. Koty singapurskie uwielbiają się wspinać. Dlatego warto pomyśleć o drzewku dla kota, po którym będzie mógł skakać. Może nie będzie to jedyną jego formą wspinaczki, ale na pewno się nim zajmie, chociaż chwilę.