Kot Tonkijski
Kot Tonkijski – rys historyczny rasy
Któregoś razu postanowiono połączyć dwie rasy, którymi były koty syjamskie, oraz burmskie. Z tej krzyżówki powstał kot o niezwykłym wyglądzie. Kot, który swoimi oczami potrafił naprawdę zahipnotyzować nie jedną osobę. Wszystko za sprawą koloru, który nie był zwykłym odcieniem niebieskiego, to były oczy głębokie, w kolorze akwamaryny. Było to eksperymentalne skrzyżowanie, ale z jakim wspaniałym rezultatem. Na wystawach koty tonkijskie pojawiły się tak naprawdę w roku 1965. Już wtedy można było je podziwiać wśród innych ras kotów. Do Polski zaś na większą skale przywędrowały dopiero w 1996 roku, więc parę lat później niż na innych terenach świata. Pierwsze celowe łączenie ras burmańskich oraz syjamskich miało miejsce już w pięćdziesiątych latach XX wieku. Stało się to dzięki pewnej osobie, był nią Milan Greer. Gdy już powstała ‘’ nowa ‘’ odsłona syjama jednak nie kontynuował pracy nad nią. Okazało się, że nie musiał to być on. Znaleźli się inni zainteresowani tą rasą hodowcy, który pociągnęli temat dalej.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Kanada, Stany Zjednoczone
Długość życia: 9-18 lat
Wysokość w kłębie: 20-25cm
Waga: 2-5kg
Koty tonkijskie nie są osobnikami dużymi, raczej należą do średnich kotów. W czym ciało jest zbudowane proporcjonalnie do całości. Futro, które posiadają koty tonkijskie jest krótkiej długości, przylegające do ciała, bardzo miękkie w dotyku, dodatkowo nie posiada wielkiej ilości podszerstka. Umaszczenie, w których występują koty tonkijskie jest charakterystyczne ponieważ jest ono zróżnicowane. Tułów jest zaś jaśniejszy, a kontrast dodają ciemniejsze elementy łap, ogona, pyszczka, czy uszu. Koty tonkijskie zaliczają się do kotów o przyjacielskim usposobieniu. Są one zrównoważone, ale nie stronią również od różnych aktywności. Ich zrównoważenie świetnie się komponuję z ich równie wielkim temperamentem, który, w nich drzemie i łatwo go w nich obudzić. Czują nie raz przywiązanie do swojego opiekuna, ale musi do działać w dwie strony. Właściciel zajmujący się osobnikiem jakiejkolwiek rasy musi mieć świadomość, że żeby relacja miała rację bytu, trzeba się zaangażować. Się zaangażować, znaczy, że także swój czas poświęcić. Decydując się na kota tej rasy, człowiek decyduję się na indywidualny charakter, który potrafi być naprawdę mocny. Koty tonkijskie są kotami kontaktowymi, dlatego można się spodziewać, że poznając go z kimś nowym szybko nawiążę nić porozumienia. Koty tej rasy są niebywale inteligentne. Świadczy o tym taki fakt jakim jest to, że można go nauczyć chodzić na smyczy. Do takich kotów naprawdę mała grupa ras się zalicza, a jest do niewątpliwie bardzo przydatna umiejętność. Również można nauczyć je aportowania, oraz innych sztuczek. Ważne jednak przy tym wszystkim jest, że żeby uzyskać założony efekt trzeba być cierpliwym. W trakcie zabawy koty tonkijskie nie próżnują, ale zarazem zachowują odrobinę zdrowego rozsądku. Są po prostu ostrożne, ale bardzo lubiące zabawę. Dobrze dbając o kota tonkijskiego w sferze psychicznej jak i fizycznej na pewno będzie się dobrze z nim żyło. Koty te należą do bardziej wymagających, dlatego niech wybór tej rasy będzie przemyślany. Bywa, że koty tonkijskie lubią porozmawiać ze swoimi opiekunami. Czasem i kot powinien mieć możliwość na wygadanie się. Tak jak większość kotów, koty te potrzebują czułości. Dlatego powinno się w ciągu dnia znaleźć chociaż odrobinę czasu na to, żeby poświęcić je na pieszczoty.
Ciekawostki
– Koty tonkijskie są mądrymi zwierzętami, które można wyuczyć wychodzenia na spacery, na smyczy. Nie jest to częsta umiejętność u kotów, a jest niewątpliwie oryginalna.
Przypadłości chorobowe
Koty tej rasy mogą zapaść na różnego rodzaju choroby. Mniej, lub bardziej uciążliwe. Trzeba pamiętać, że przodkami kotów tonkijskich są koty syjamskie, dlatego często towarzyszą im podobne dolegliwości. Schorzenia na, które może zapaść kot tokajski, to m.in.: choroby zachodzące w oskrzelach, progresywny zanik siatkówki, zez, oczopląs, amyloidoza. Również koty tej rasy są bardziej podatne na zapalenie dziąseł. W razie, gdy kot wykazuję dość podejrzane zachowanie i nie wygląda na zdrowego, od razu właściciel powinien się udać z nim do weterynarza.
Wskazówki pielęgnacyjne
Koty tonkijskie nie wymagają wielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Posiadają one futro, które jest bardzo mało kłopotliwe, jeżeli chodzi o kwestię pielęgnacji. Również, gdy chodzi o sytuację, gdzie koty mniej lub bardziej gubią futro i ono, gdzieś osiada na meblach, czy dywanach. Ten włos jest tak naprawdę stosunkowo łatwy do usunięcia. Koty tonkijskie przy takiej strukturze włosa, jaki posiadają mogą być wyczesywane raz, lub dwa razy na tydzień. Taka częstotliwość powinna spokojnie wystarczyć, żeby pozbyć się sierści, która obumarła. Do tego również nie są potrzebne nie wiadomo jakie narzędzia do szczotkowania. W zupełności wystarczy, gdy co jakiś czas się nawet ręką przeczesze futrzaka. Dobrze, także sprawdza się do tego ściereczka lekko zwilżona. Trzeba również pilnować innych podstawowych czynności, które wykonuję się względem kotów. Takich jak dbanie o higienę uszu, oczu, czy pazurków kotów. Jest to bardzo istotna kwestia. Jeżeli chcemy, żeby kot się prawidłowo rozwijał powinien mieć dostarczoną dobrą jakościowo karmę. Odpowiednio zbilansowana dieta bardzo pomaga we wzroście kota i na pewno świetnie się będzie uzupełniać z aktywnością takiego kota jak kot tonkijski.