Porzucanie zwierząt przed wakacjami – to jest karalne!
Okres wakacji to nie tylko piękna pogoda, odpoczynek i przyjemności. Niestety, coraz częściej kojarzy się także z okresem, w którym zapełniają się schroniska. Porzucanie zwierząt przed wakacjami jest bowiem coraz bardziej powszechną praktyką.
Wakacje to czas pełen wspólnych wyjazdów, wycieczek oraz okres urlopowy. Różnego rodzaju plany wakacyjne często wykluczają udział czworonoga. W konsekwencji, „właściciele” decydują się na porzucanie zwierząt przed wakacjami, chcąc pozbyć się problemu. Nietrudno więc w lecie o znalezienie przywiązanego do drzewa psa czy kota. Najważniejszym jest przecież wyjazd. Co więcej, zwierzęta są najczęściej porzucane w miejscach odludnych, gdzie szanse na ich odnalezienie są naprawdę niewielkie. Los zwierzęcia schodzi tu na dalszy plan, bo plany urlopowe są ważniejsze.
Zostawione na pastwę losu
Niestety, porzucanie zwierząt przed wakacjami to bardzo powszechna praktyka. Choć trudno w to uwierzyć, najczęściej bezbronne psy i koty zostawiane są na odludziu. W lesie, na wsi czy pośrodku tzw. niczego. Mało tego, prawdopodobnie w obawie, że pies pobiegnie za samochodem, właściciele często przywiązują zwierzę do drzewa czy płotu. To nie tylko podłe, ale przede wszystkim okrutne i nieludzkie. Porzucając zwierzę, wyrządzamy mu ogromną krzywdę – pies czuje i myśli jak 2,5-letnie dziecko. Nie jest też przystosowany do samodzielnego życia, z dala od ludzi. A „właściciel” często myśli, że psiak jakoś sobie poradzi. Albo w ogóle o tym nie myśli.
W efekcie zwierzę jest wystawione na duże słońce i upalne temperatury, jest spragnione i pozbawione jedzenia oraz picia. W efekcie, z dala od ludzi, zdane tylko na łaskę ewentualnych przechodniów, zwierzęta umierają. Te zaś, którym uda się uciec, potrafią tygodniami, a nawet miesiącami tułać się bez celu w poszukiwaniu właścicieli, odrobiny miłości czy zainteresowania.
Wypełnione schroniska w wakacje
Niektóre, relatywnie te mające szczęście w tej sytuacji, prędzej czy później trafią do schroniska. To ich jedyna szansa na zyskanie nowych, kochających właścicieli. Prawda jest jednak taka, że szanse zwierzaka, który trafi do schroniska, na potencjalną adopcję są niestety niewielkie. Szczególnie, że zwierzęta porzucone przed wakacjami w lesie czy na innym odludziu przeżywają różne sytuacje zanim (a właściwie o ile w ogóle) trafią do schroniska. W efekcie rodzą się traumy, nieufność, a nawet agresja, które skutecznie zniechęcają do adopcji zwierzaka.
Porzucanie zwierząt przed wakacjami jest karalne
Warto pamiętać, że porzucenie zwierzęcia traktowane jest jako znęcanie się nad nim. Stanowi więc przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. Co więcej, w przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, sprawcy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
A co to znaczy znęcać się nad zwierzęciem? Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zachowania lub świadome dopuszczenie do zachowania takiego jak bicie, zranienie lub okaleczenie zwierzęcia. Ponadto, stosowanie urządzeń obliczonych na spowodowanie specjalnego bólu, zmuszanie go do czynności mogących sprawiać ból, przeciążenie zwierząt, transport i przetrzymywanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie, trzymanie zwierzęcia w miejscu zmuszającym go do przebywania w nienaturalnej pozycji, niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości wody i pożywienia. Właśnie z uwagi na ostatnie podpunkty, porzucenie zwierzęcia w lesie, na drodze czy generalnie poza domem, kwalifikowane jest jako znęcanie się.
Nie porzucaj – co zrobić z psem na wakacje?
Wbrew opinii wielu osób, podróżowanie na wakacje z psem to naprawdę dobra, i przede wszystkim – możliwa opcja. Wiele hoteli, pensjonatów i właścicieli domków czy kempingów umożliwia wynajem miejsca noclegowego z psem. Co więcej, powstaje coraz więcej miejsc turystycznych i noclegowych w których zwierzęta są naprawdę mile widziane.
Jeśli jednak wybierasz się na wakacje, które nie przewidują udziału zwierzaka, np. z uwagi na styl podróżowania czy destynację, istnieje wiele innych opcji. Objazdowe wakacje samochodem, w którym zwierzak może się umęczyć, czy podróż do bardzo ciepłych bądź bardzo zimnych krajów to rzeczywiście nie najlepsze warunki dla naszych pupili.
Możesz zostawić zwierzaka pod opieką przyjaciół, znajomych, sąsiadów czy rodziny. Jeśli jednak nie masz nikogo bliskiego, komu możesz powierzyć opiekę nad swoim ukochanym psiakiem czy kotem, rozważ hotele dla psów lub kotów. Są to miejsca dedykowane właśnie pieskom czy kotkom, których właściciele wyjeżdżają i nie mają komu powierzyć opieki nad zwierzakiem.
Popularną usługą jest również wynajęcie petsittera, czyli specjalnego opiekuna, który zajmie się Twoim zwierzęciem pod Twoją nieobecność. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wówczas będziesz zmuszony powierzyć tej osobie nie tylko zwierzę, ale i klucze od mieszkania, ponieważ petsitter zajmuje się Twoim zwierzakiem w Twoim domu.
Znalazłeś porzuconego psa? Reaguj!
Odpowiednia reakcja na krzywdę psiaka jest bardzo ważna, a właściwie – to prawny i moralny obowiązek każdego z nas. Porzucone przed wakacjami zwierzęta być może nigdy już nie spotkają człowieka, dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja. Gdy więc widzisz czworonoga, który nerwowo się rozgląda, dużo węszy czy ślepo biegnie przed siebie – REAGUJ. Możesz spróbować uspokoić psiaka, jednak najważniejszym jest, aby powiadomić odpowiednie służby. Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21 sierpnia 1997 r.), Ustawa o rzeczach znalezionych (z dnia 20 lutego 2015 r.), a także w Kodeks cywilny i wykroczeń jasno określają:
Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.
Apelujemy: nie porzucaj swojego pupila na pastwę losu ani wyjeżdżając na wakacje, ani w żadnej innej sytuacji. Jeśli jesteś przekonany o tym, że z różnych przyczyn nie będziesz w stanie zajmować się swoim zwierzęciem, poszukaj mu nowego domu lub ostatecznie oddaj do schroniska.