Pudel duży
Pudel duży rys historyczny rasy
Pudle duże są psami zaliczającymi się do grupy psów do towarzystwa. Jednak oprócz takiej użyteczności pudle niegdyś pełniły dużą rolę w kręgach myśliwskich. Były to psy dowodne, uwielbiające wodę i spełniające się jako niesamowici pływacy i psy aportujące. Wykorzystywane były one do polowań, przeważnie na ptactwo wodne. We Francji istniały psy, które przez posiadanie kosmatych bród nazywane były berbetami, uważane są te psy za przodków obecnych pudli. Istnieje teoria, która mówi, że przodkowie pudli byli ściągani do Europy z terenów Islandii. Psy zaganiające, które brały udział w krzyżówce z psami myśliwskimi. W skutek tych połączeń powstały psy, o kędzierzawym futrze, którego poddawano zabiegowi strzyżenia. Słowo pudel w starym, niemieckim języku oznaczało pluskanie, czy też kałużę. W tłumaczeniu francuskim kaczki – canichon, stąd uważa się ,że wzięła się francuska nazwa pudla, która brzmi caniche.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Francja
Długość życia: 11-12 lat
Wysokość w kłębie: 45 – 62cm
Waga: 16-25kg
Pudel duży zaliczany jest w ogólnych standardach do psów średniej wielkości. Wygląd pudli jest bardzo oryginalny i ciężko jest przejść obok nich nie zwracając na nie uwagi. Charakterystyczna dla nich jest ich szata, która jest kręcona. Występuje ona w formie sznurowej lub lokowanej. Futro w wersji lokowanej jest delikatne w dotyku, gęste, o wełnistej strukturze, elastyczne i bardzo pokręcone. Zaś, gdy mowa o sznurowej szacie występują tak zwane charakterystyczne sznury, bardzo gęste, które powinny mierzyć przynajmniej do 20cm długości. Umaszczenie, w którym można spotkać pudle duże to: białe, srebrne, brązowe, jednolicie czarne, czerwono-płowe, oraz pomarańczowo-płowe. Pudle są uznawane za jedne z najbardziej inteligentnych psów na świecie. Nauka im idzie bardzo sprawnie. Gdy przychodzi moment szkolenia pudla trzeba mieć na uwadze fakt, że pudle szybko potrafią się nudzić. Niech zajęcia, które będą organizowane dla psa będą urozmaicone. W sytuacji, gdzie pudel sam zostaje w domu na dłuższy czas można się spodziewać psot, nie jest to jednak pewne. Pudle, jeżeli właściciel okażę im odrobinę miłości i zainteresowania oddadzą to uczucie z nawiązką. Ogromnie się przywiązują do swoich opiekunów. Są bardzo oddane i wierne. Nie należą osobniki tej rasy do psów, które wydobywają z siebie większe dźwięki, nie są zatem szczekliwe. Potrafią wyczuć, że coś się dzieje, ponieważ są czujne, ale spokojnie znajdą sposób, żeby poinformować pana, że trzeba uważać. Usposobienie psów tej rasy jest jak najbardziej łagodne i spokojnie. Nie są one agresywne, dlatego świetnie im się układają kontakty z innymi zwierzętami. Pełne energii nie tylko za czasów młodzieńczych, ale także, gdy osiągają już dojrzalszy wiek. Pudle są niesamowitymi psami, które potrzebują odpowiedniego poprowadzenia przez życie. Wychowywać je trzeba mądrze, a będzie się miało psa, którego inni będą mogli pozazdrościć. Przedstawiciele tej rasy nie tylko genialnie się spisywały w kwestii polowania. Coraz częściej można spotkać pudle, które pełnią ogromną rolę w kwestii terapii, czy rehabilitacji. Psy, które naprawdę potrafią się odnaleźć w przeróżnych zadaniach i wychodzi im to rewelacyjnie.
Ciekawostki
–Pudle duże w rankingu Stanleya Corena na najinteligentniejsze rasy świata zajęły drugie miejsce.
-Pudle uważane są za zwierzęta hipoalergiczne. Mogą nie uczulać ludzi, którzy cierpią z powodu alergii na psią sierść. Tak naprawdę dzieje się tak ze względu na loki. Trzeba jednak pamiętać, że to, że jedna osoba uczulona zareaguje pomyślnie, nie znaczy, że z inną będzie tak samo. Bywają bardziej wrażliwi alergicy, których uczulenie również będzie się odzywać przy pudlach.
Przypadłości chorobowe
Pudle duże zmagają się z różnego rodzaju chorobami. Głównie dotykają one narządu słuchu. Zdarza się tak dlatego, ponieważ psy te posiadają obfitą, długą okrywę włosową, która niekiedy przeszkadza, ograniczając dostęp do ucha psa. Zdarzają się oczywiście również dolegliwości występujące w innych okolicach. Pudle jako psy większe potrafią cierpieć z powodu skrętu żołądka, który objawia się z reguły u psów o dużych rozmiarach i niestety ta choroba może się skończyć śmiercią. Inną chorobą równie uciążliwą dla większych psów jest choroba, która dotyka stawów. Konkretniej w tym przypadku chodzi o problem dysplazji stawów. Inne choroby na, które może zapaść pudel to nadczynność, lub niedoczynność tarczycy, choroby nerek, padaczka, oraz nowotwory.
Wskazówki pielęgnacyjne
Pudle duże są właścicielami charakterystycznego, bujnego włosia, które zasługuję na poważne podejście względem jego pielęgnacji. Czesanie osobników tej rasy powinno być wykonywany w częstotliwości raz na dzień lub raz na dwa dni. Powinno się przyzwyczaić psa, że się obok niego robi różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. Od czesania zaczynając, po kąpiele i inne. Nie śpiesząc się, robiąc dokładnie daną czynność. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. W trakcie kąpania psa powinniśmy użyć preparatów, które są przeznaczone dla pudla, czy też typu włosa. Futro pudla również poddajemy strzyżeniu. Występują standardowe wersje fryzur, w których spotkać można pudle: lion clip, puppy clip, modern clip, oraz saddle clip. Fryzura nie ma być jak najbardziej udziwniona. Ona ma za zadanie pokazać jak obfita jest szata danego osobnika. Dobrze dobrana dieta i odpowiednia ilość ruchu sprawi, że pies będzie trzymał się w dobrej kondycji.