Shih Tzu

Shih Tzu zarys historyczny rasy
Prawdopodobnie shih tzu powstało z krzyżówki tybetańskiego psa ihasa apso i chińskiego pekińczyka. W ramach krzyżowania małych psów tybetańskich z pekińczykami w efekcie finalnym powstał pies, który znacząco się różnił od swoich przodków, wysokością, budową, włosem. Shih tzu wywodzi się z Tybetu. Wówczas wtedy były one psami świątynnymi i brały udział w różnych religijnych rytuałach. Psami tej rasy otaczali się mnichowie Dalajlamy. Wierzono zaś, że pod postacią tych psów kryją się zmarli kapłani buddyjscy. W 1643 roku trzech przedstawicieli tej rasy trafiło jako prezent na dwór cesarza Chin z dynastii Manchu. Na dworze cesarza w końcu shih tzu mogły poczuć się zauważone i cenione jako psy do towarzystwa. Do Europy trafiły w XX wieku, w latach 30-tych. W 1934 roku zostały mianowane odrębną rasą.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Chińska Republika Ludowa, Tybet
Długość życia: 10-16lat
Wysokość w kłębie: 24-26cm
Waga: Samiec 4,5-8,1kg Samica 4,5kg
Charakterystyczną rzeczą, która przykuwa od razu oko w wyglądzie rasy shih tzu jest ich królewska, długa szata. Długie, miękkie włosy, które przypominają ludzkie, są w posiadaniu tych niesamowitych psów i występują w różnych opcjach kolorystycznych: białe, czarne, beżowe, czy tricolor. W umaszczeniu tych psów wszystkie kolory są dozwolone. Znakiem rozpoznawczym shihtsu jest również ich przodozgryz. Mimo, że psy tej rasy są małe, można spotkać często osobniki, które cechują się niezależnością. Shih tzu są raczej psami w typie domatorów, ale nie oznacza to, że nie merdają ogonem, gdy w planie jest pójście na spacer. Są one idealnym wyborem dla rodzin z małymi pociechami. Dobrze również sprawdzają się w rodzinach, które już posiadają inne zwierzęta domowe. Dogadują się bez problemu ze zwierzętami. Zawsze chętne i gotowe do zabawy. Widać to na spacerach, gdy shihtsu zaczepia wszystkie psy, w każdym rozmiarze, żeby razem się z nimi pobawić. Wielkość nie ma dla nich znaczenia. Te małe pieski nie należą zdecydowanie psów obronnych. One są przykładem miłości psa do człowieka. W odróżnieniu do wielu psich ras potrafią przyjąć obcego jak swojego najlepszego przyjaciela, bardzo przyjaźnie i z wielką sympatią. Psy shih tzu nie wybierają sobie jednego Pana. Każdego z domowników raczej traktują na tym samym poziomie. Pewnie znajdą się przykłady wyjątków, które jednak potrafią być wierne jednemu właścicielowi. Shih tzu są pamiętliwe, więc, gdy jesteś dla nich dobry, to one to na pewno zapamiętają i możesz liczyć na to, że odwdzięczą się z podwójną, jak nie z potrójną mocą. Jeżeli chodzi o nastroje osobników tej rasy, są one bardzo zmienne. Psy te potrafią przybrać w ciągu chwili wiele twarzy, przy czym sztuką jest się nie zakręcić. Shihtsu są psami, które nie lubią słów krytyki, gdy coś takiego ma miejsce, potrafią się zamknąć w sobie i unikać osoby, która wygłosiła względem niego krytyke.
Ciekawostki
– Psy rasy shih tzu potrafią bardzo długo żyć, nawet do 20lat.
– Shih tzu powstały w Chinach w czasie panowania cesarzowej Tz’u-shi w XIX wieku. Mówi się, że właśnie stąd wzięła się ich nazwa, ale możliwe, że istniały już wcześniej.
Przypadłości chorobowe
Shih tzu w swoim życiu może się zmagać z różnymi chorobami, również o podłożu dziedzicznym. Często spotykane są u nich zachorowania na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które zdradza swą obecność objawami takim jak wypadanie włosa, pojawienie się łuskowatej skóry, czy też może się objawiać ona utratą wagi. Pojawiają się również u, niektórych psów problemy w temacie okulistycznym m.in. entropium – zagięcie brzegu powieki, w której wyniku gałka oczna psa może być podrażniana przez rzęsy i wtedy potrzebna jest interwencja weterynarza. U shih tzu można zaobserwować także czasem dolegliwości związane z niedoczynnością nadnerczy, które zaniedbane może prowadzić do upośledzenia czynności nerek. Konieczne jest obserwowanie kondycji osobnika tej rasy. Jeżeli zauważymy, że psu wypadają włosy, czy też zachowuję się inaczej, niż normalnie, warto zgłosić się z tym do specjalisty. Nie można popadać w panikę i ze wszystkim chodzić do weterynarza, ale lepiej być ostrożniejszym, niż później mieć do siebie pretensję i wyrzuty sumienia, że nic nie zrobiliśmy. Innymi schorzeniami, które potrafią dotknąć shih tzu to zwężenie nozdrzy, które są wrodzoną wadą u psów tej rasy, często towarzyszy deformacji nosa. Młode miewają przeważnie trudności z oddychaniem przez nos. Można sprawić, żeby zminimalizować trudności psa w tej kwestii, ale ta wada nie jest w stu procentach do wyleczenia. Do końca życia musi się zmagać, z większymi-mniejszymi problemami z oddychaniem.
Wskazówki pielęgnacyjne
Wymagana jest pielęgnacja włosów shih tzu, z uwagi na to, że ich sierść jest długa i łatwo doprowadzić poprzez zaniedbanie do tego, że się splączę, sfilcuje i trzeba będzie zgolić psa na krótko. Intensywność czesania włosów shih tzu zależy od struktury włosa. Czasem jeden osobnik wymaga częstej pielęgnacji włosa, za to inny osobnik tej rasy może mieć zupełnie odmienną strukturę i czesanie wtedy już nie musi być aż tak częste. Żeby lepiej się czesało, warto przed wykonaniem zabiegu, zwilżyć trochę włos psa. Kolejną bardzo ważną kwestią w pielęgnacji psów tej rasy, jest przemywanie oczu, których. Koncentrując się wtedy bardziej na kącikach, gdzie lubi zbierać się wydzielina. Zajmując się przedstawicielem rasy shih tzu od jego lat szczenięcych trzeba zadbać, żeby pies w późniejszym czasie wykazywał się posłuszeństwem. Przy tym właściciel musi być nieugięty, łagodny i cierpliwy, a rezultatów będzie mógł się spodziewać szybciej.