Sznaucer Miniaturowy
Sznaucer Miniaturowy – rys historyczny rasy
W wieku XVIII strasznym utrapieniem ludzi były plagi szczurów, oraz myszy, których nie łatwo było się pozbyć. W tej sytuacji nawet obecność i „starania” kotów okazywały się nie przynoszące efektów. W tym wszystkim znalazł się wymodlony, małych rozmiarów pies, który jest przodkiem aktualnego sznaucera miniaturowego, pinczer stajenny. Pies ten został wiele razy krzyżowany, z różnymi przedstawicielami innych ras. Rasy, które się przewinęły w krzyżówkach to np. szpice wilcze. Potrafiły się wówczas rodzić w jednym miocie osobniki, które były gładkowłose, oraz szorstkowłose. W tamtych czasach pinczery ze sznaucerami były traktowane jako ta sama rasa. Dopiero w 1836 roku dr Ludwik Reichenbach sprawił, że miał miejsce podział psów na pinczery gładkowłose, oraz pinczery szorstkowłose, które w późniejszym czasie zostały wyodrębnione jako rasa sznaucerów. Ten późniejszy czas dobiegł mianowicie czterdzieści lat po tym, gdy pinczery zostały podzielone ze względu na sierść. W 1879 roku miała miejsce wystawa, której zdecydowanym zwycięzcą okazał się pies o imieniu ,, Shnauzer ”. Od jego imienia powstała nazwa rasy. Kiedy indziej miało miejsce podzielenie psów rasy sznaucer ze względu na ich wielkość. Mianowicie istnieje parę wielkości, w których prezentować się może ta rasa. Spotkać można sznaucera średniego, inaczej standardowego, sznaucera miniaturowego, oraz sznaucera olbrzyma. Hodowla sznaucerów każdego rozmiaru w Polsce działa bardzo prężnie. Psy te cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Niemcy
Długość życia: 12 – 15 lat
Wielkość w kłębie: 30 – 36 cm
Waga: Samica 5,4 – 8,2 kg Samiec 5,4 – 9,1 kg
Sznaucery miniaturowe są to psy niewielkie, posiadające krótką, składającą się z dwóch warstw szatę, z prostego, twardego włosa okrywowego, oraz wełnistego podszerstka. Ubarwienie, w których spotkać można sznaucery to: czarno srebrne, pieprz i sól, czysto czarne i białe. Sznaucery to psy, które są niesamowitymi zadziorami. Można spokojnie powiedzieć, że te małe zwierzęta nie czują w wielu sytuacjach strachu. Jest to bardzo groźne, gdy sznaucer w trakcie spaceru zacznie zaczepiać dużo większego od siebie osobnika innej rasy. Wszystko dobrze, gdy ten drugi okażę się pacyfistą i nie zrobi krzywdy mniejszemu koledze, ale różnie się może zdarzyć. Dlatego trzeba mieć kontrole nad wszystkim i starać się nie puszczać psów luzem, gdy znajdujemy się w miejscu, gdzie mogą pojawić się inne psy. Sznaucery miniaturowe często próbują przeforsować swoje. Mądre psy, które powinny być poddane odpowiedniemu szkoleniu już od najmłodszych lat. Szybko się uczą, gdy nauka jest zgrabnie wpleciona w zabawę, jeszcze szybciej. Pamiętaj o nagradzaniu za każdą rzecz dobrze wykonaną przez psa. System nagradzania bardzo dobrze się sprawdza. Sznaucer miniaturowy jest idealnym psem rodzinnym, ponieważ jest ogromnie towarzyskim zwierzakiem. Świetnie się odnajduje w każdych warunkach jakie dają mu jego opiekunowie. Bardzo ważną kwestią dla niego jest bliskość z człowiekiem. Strasznie się przywiązuje do ludzi, którzy się nim zajmują, ale jednak spośród rodziny wybiera sobie jedną, najważniejszą personę której jest najbardziej posłuszny. Sznaucer jest w siódmym niebie, gdy ma możliwość nie odstępowania swojego człowieka na krok. Sznaucery miniaturowe uchodzą za psy, które należą do jednych z ras najbardziej głośnych. W sytuacji, gdy pies czuje niepokój względem osoby, której jeszcze nie zna, lub, gdy jeszcze osoba nie weszła do domu to sznaucer już wyczuwać może, że ktoś zaraz będzie wchodził i już swoim szczekaniem alarmuje swoją rodzinę. Jest to istny żywy alarm. Musisz się zastanowić przed wyborem sznaucera, czy właśnie tego szukasz w psie. Jeżeli pies ma Cię denerwować swoim głosem, który wydaje z siebie dość często, to czy to ma sens. Istnieje również możliwość, gdy się odpowiednio szybko zareaguje zminimalizowania częstotliwości szczekania sznaucera.
Ciekawostki
-Sznaucery miniaturowe są wielkością najmniejszymi psami zaliczającymi się do grupy sznaucerów, oraz psy te cieszą się największą popularnością wśród sznaucerów.
Przypadłości chorobowe
Sznaucery miniaturowe są psami zdecydowanie należącymi do zdrowych, ale jak w każdym wypadku mogą zdarzyć się wyjątki. Choroby, które dotknąć mogą te niewielkie psy mogą być po prostu związane z podeszłym wiekiem zwierzęcia. Dolegliwości, które są również spotykane u sznaucerów to dolegliwości związane z alergiami skórnymi, które są często wynikiem pasożytów, które lubią osiadać na psach. U Sznaucerów również zdarzają się problemy oczne, a mianowicie przypadek postępującego zaniku siatkówki. W przypadku, gdy pies zaczyna zachowywać się dziwnie i widać, że coś mu dolega najlepiej udać się do weterynarza, żeby zasięgnąć rady.
Wskazówki pielęgnacyjne
Trzeba pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja, a także zła dieta może nieść za sobą różnego rodzaju problemy skórne. W wypadku pielęgnacji sznaucerów chodzi o brak trymowania. Osobnika, który jest w typie szorstkowłosym trzeba trymować dla jego zdrowia i wyglądu. Gdy pies jest regularnie trymowany, wskutek czego pozbywamy się martwego włosa, pies nie gubi sierści i ogrom psich kudłów latających po domu nie jest problemem. Sznaucery miniaturowe są w prawdzie małymi psami, ale są one bardzo dobrze znoszącymi złe warunki atmosferyczne zwierzętami. Trzeba zdecydowanie pamiętać o tym, żeby wcześnie zacząć socjalizację sznaucera. Zadbanie o to, żeby pies od najmłodszych lat poznawał świat, obce miejsca, ludzi, czy sytuacje spowoduje, że sznaucer wyrośnie na zwierze, które będzie zrównoważone i mniej kłopotliwe.