Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier – rys rasy
Zadaniem yorków było tępienie szczurów i myszy w zakładach włókienniczych oraz biedniejszych domach ludzi trudzących się w najróżniejszych rzemiosłach. Jest to miniaturowy pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire znajdującym się w Wielkiej Brytanii. Od nazwy hrabstwa, powstała nazwa rasy. Na posiadanie yorka w swoim gospodarstwie mogli sobie pozwolić ludzie z niższych warstw społecznych, którzy nie mogli nawet marzyć o posiadaniu psa myśliwskiego. Uważa się, że pierwszym yorkshire terrier’em był Huddersfield Ben, urodzony z chowu wsobnego (matke pokryto jej synem) w 1865roku. Psy tej linii potrafiły osiągać nawet do 8kg wagi. Z biegiem czasu rasa yorków zaczęła się przyjmować na salony, z racji na swą urodę. Z czasem również wielkość psa zmalała o połowę. W 1898 roku powstał pierwszy wzorzec rasy.
Charakterystyka i właściwości rasy
Pochodzenie: Anglia
Długość życia: 12-15lat
Waga: do 3,2kg
Yorkshire terriery to psy długowłose. Osobniki yorków charakteryzują się umaszczeniem w odcieniu stalowo-niebieskim na grzbiecie, ciemniejszym, podpalanym kolorze pod pyskiem oraz na brzuchu. Również bardzo często można spotkać tą rasę o zdecydowanie jaśniejszym zabarwieniu błękitnym, zabarwieniu brązu oraz blondu.
Yorkshire terriery należą do jednych z najmniejszych terierów, jednak wygląd tych psów zupełnie jest odmienny od ich ognistego temperamentu, który potrafią posiadać.
Psy tej rasy są bardzo sprytne i mimo swoich rozmiarów niesamowicie odważne. Duchem są o wiele większe, dlatego czasem zapominają o swoim rozmiarze i potrafią obszczekać dużo większe od siebie psy. Jest to rasa, która jest bardzo mądra, szybko ucząca się komend, wystarczy poświęcić trochę więcej czasu. Mały pies, o wielkim sercu. Wierni kompani, którzy bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Wobec yorków trzeba być kochanym, ale konsekwentnym w ich wychowaniu, trzeba je układać od małego.
Świetnie sprawdzają się jako stróże, zawsze sygnalizują szczekaniem obecność obcych.
Yorki przeważnie bardzo są lubiane przez dzieci i na odwrót, zabaw nie ma końca, lecz trzeba pamiętać o tym, że psy posiadają kruchą budowę i nie jest trudno w zabawie o wyrządzenie przez przypadek krzywdy. Psy tej rasy są bardzo towarzyskie i zazwyczaj świetnie się dogadują ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi nawet, jeżeli przewyższają je kilkukrotnie, dlatego trzeba zawsze być ostrożnym.
Ciekawostki
Posiadane przez yorki włosie bardzo podobne do włosów ludzkich powoduję, że spełniają się bardzo dobrze w roli psów dla alergików, którzy są uczuleni na psią sierść.
Przypadłości chorobowe
Yorki należą raczej do psów chorowitych. Często cierpią z powodu różnych chorób i wad genetycznych. Jednym z głównych zagrożeń dotykających yorkshire jest zimno. Kiedy na świecie panują niekorzystne warunki pogodowe na świecie to yorkshiry na spacery powinny być ubierane w ubranka ocieplane, gdy psy nie są odpowiednio przygotowane na chłód, szybko mogą zachorować np. na zapalenie oskrzeli, katar, czy inne choroby układy oddechowego. Występują też choroby oczu, czy uszu u tej rasy. Yorki posiadają również bardzo wrażliwe układy pokarmowe, co często nosi za sobą problemy z biegunkami, wymiotami oraz zaparciami. Wady genetyczne, które mogą występować u tej rasy to załamanie tchawicy, wrodzona wada żyły wrotnej, hipoglikemia, czy zespół legg cale Perhesa.
Wskazówki pielęgnacyjne
Włosy yorków wymagają regularnej pielęgnacji. Dzięki temu, że posiadają taki typ owłosienia praktycznie całkowicie został wyeliminowany problem linienia. Przynajmniej raz w ciągu dnia włosy psa powinny być wyczesane, pozwala to na bieżąco usuwać ciała obce, które zaplątały się psu chociażby przy buszowaniu w krzakach na spacerze. Ze względu na ich długość, powinny być często podcinane lub wiązane w kucyk, żeby nie miały możliwość styczności z oczami psów. Oczy yorków są bardzo wrażliwe i sytuacja, gdzie włosy by wpadały do oczu mogłaby spowodować łzawienie, czy też w gorszym wypadku zapalenie spojówek. Przycinanie włosów w okolicach uszu oraz czyszczenie ich z woskowiny również jest wskazane. Jeżeli zauważymy, że york drapie się intensywniej po uszach niż zazwyczaj, to może być znak, że wdał się stan zapalny i wtedy od razu trzeba się udać do weterynarza. Systematycznie również powinno się obcinać za pomocą specjalnych ciążków pazury yorków. Zaniedbanie tego może spowodować utrudnienia związane z chodzeniem psa, lub nawet może doprowadzić do wygięcia palców. Yorki to psy, które od najwcześniejszych lat życia oswaja się z kąpielą. Plus ich wielkości jest taki, że kąpiel odbywać spokojnie się może po prostu w umywalce.Aktywne psy, które oczekują od swojego opiekuna bardzo dużo uwagi. Nie jedzą dużo, ale ich dieta powinna być dobrze zróżnicowana. Yorki ze względu na swój nieduży rozmiar bardzo dobrze odnajdują się w małych mieszkaniach. Tą rasę psów ze względu na ich mały rozmiar można nauczyć korzystania w domu ze specjalnej kuwety, czy po prostu z kartonu z piaskiem.
Konieczne jest pokazanie od początku psu co wolno, a czego nie wolno. Jest to wskazane, żeby uniknąć późniejszych problemów z zachowaniem yorka.